Min. Gowin: Ustawa o uczelniach zostanie uchwalona na początku czerwca

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostanie uchwalona na początku czerwca. Po przejściu przez Senat wszystko będzie w rękach pana prezydenta – powiedział w poniedziałek w Krośnie (Podkarpackie) minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Krośnie wicepremier przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu (w maju) Sejm zajął się projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do prac w komisji. Posiedzenie komisji jednak się nie odbyło, gdyż „jej przewodniczący, wywodzący się z partii opozycyjnej, odwołał to posiedzenie” – powiedział minister nauki.

Na szczęście okazało się, że są procedury sejmowe pozwalające zwołać posiedzenie komisji przez marszałka Sejmu. Marszałek Kuchciński taką decyzję podjął i w czwartek odbędzie się posiedzenie komisji” – powiedział wicepremier.

Jak dodał zgodnie ze wstępnymi ustaleniami „cała ustawa zostanie opracowana, przejrzana, przeanalizowana przez posłów na tym jednym posiedzeniu komisji; być może trzeba będzie się spotkać jeszcze następnego dnia”.

Na początku czerwca zostanie uchwalona przez Sejm, później przez Senat, a potem wszystko będzie w rękach pana prezydenta” – zapowiedział Jarosław Gowin.

Jeśli media nie interesują się – to znaczy, że jest dobrze. Gdyby się interesowały – to oznaczałoby, że są spory. Jak były wewnątrz obozu rządowego – niektórzy koledzy w ramach koalicji uważali, że ta reforma jest zbyt radykalna, że idzie nie w tę stronę, co trzeba – to wtedy media się rozpisywały. Teraz jak jest cicho. To oznacza, że zmierzamy do szybkiego finału” – mówił Jarosław Gowin.

Według niego ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce powstała „w dialogu”, ma też charakter ewolucyjny – a nie rewolucyjny i zawiera część rozwiązań, które sprawdziły się w poprzedniej ustawie. Będzie wprowadzana stopniowo; ostatnie zapisane w niej zmiany wejdą w życie w 2026 r.

Zmiany, które wprowadza Konstytucja dla Nauki, są – zdaniem Jarosława Gowina – „wydyskutowane, stopniowe, rozpisane na precyzyjny kalendarz, ale głębokie”.

Nie stać nas na przeciętność. Musimy wyrwać się z tej pułapki średniego wzrostu, czyli inaczej mówiąc z pułapki przeciętności” – zauważył wicepremier.

Komisja Europejska, która mówiąc delikatnie nie wszystkie działania naszego rządu wychwala pod niebiosa – akurat to, w jaki sposób pracujemy nad Konstytucją dla Nauki, stawia innym krajom unijnym jako wzór do naśladowania przy wszelkiego typu zmianach systemowych” – zaznaczył wicepremier Gowin podczas wizyty w Krośnie.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Jednocześnie z tym dokumentem Sejm zajmuje się projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zapisano w nim, jak będzie wyglądać funkcjonowanie uczelni w okresie przejściowym, zanim reformy zaczną w pełni obowiązywać. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl