fot. PAP/Tomasz Gzell

MEN i IPN razem na rzecz edukacji historycznej

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie edukacji.

W ostatnich latach nauczenie historii było spychane na margines. To sprawiło, że cześć uczniów nie ma podstawowej wiedzy. Równocześnie coraz więcej młodych ludzi jest głodnych wiedzy historycznej i szukając jej samemu – podkreśliła minister edukacji narodowej Anna Zalewska przed podpisaniem porozumienia o współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

– Nasze działania wynikają z potrzeb młodzieży, z potrzeb nauczycieli i z wyników badań, mówiących o tym, jaki jest stan wiedzy historycznej młodych Polaków – powiedziała Anna Zalewska.

Prezes Instytutu dr Jarosław Szarek stwierdził, że IPN jest obecny w szkole od pierwszego dnia swojego istnienia, czyli od 16 lat i jest to jedno z najważniejszych pól aktywności Instytutu.

IPN od lat organizuje konferencje i lekcje historyczne oraz współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Teraz ta współpraca ma być jeszcze ściślejsza i bardziej sformalizowana – zapewnił prezes IPN-u.

Pracownicy Instytutu mają uczestniczyć w tworzeniu podstaw programowych z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest to szczególnie ważne w kontekście najnowszej historii – podkreślił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Współpraca ma sprawić, by młodzi Polacy jeszcze liczniej uczestniczyli w przedsięwzięciach patriotycznych i edukacyjnych organizowanych przez IPN. Resort zapewnia też, że znajdzie w swoim budżecie środki na wycieczki historyczne.

– Chcemy organizować wycieczki po miejscach związanych z historią Polski. Szczególnie chcemy organizować wycieczki na Kresy. Pokazać to dziedzictwo Polskich kresów, tego szczególnego miejsca – dodał dr Jarosław Szarek.

Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej chcą też poszukiwać i wspierać wszelkie nowoczesne formy popularyzacji nauczenia historii.


TV Trwam News/RIRM

drukuj