Lekarze rezydenci zakończyli protest głodowy

Lekarze rezydenci zakończyli trwający od 2 października protest głodowy. Medycy zapowiedzieli jednak, że podejmą inną formę protestu. Problem funkcjonowania służby zdrowia poruszony został podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Lekarze rezydenci kończą z głodówką, ale nie kończą z protestem. Zapowiedzieli, że w innej formie dalej będą domagać się realizacji swoich żądań.

– Dzisiaj zakończyliśmy formę protestu, jaką jest protest głodowy. Trwał on przez cały październik i przyniósł bardzo wiele efektów. Przede wszystkim tematyka ochrony zdrowia stała się ważnym tematem w debacie publicznej. Jestem przekonany, że ten temat nie zniknie – ocenił Filip Dąbrowski, lekarz rezydent.

Jak dodał, protest wciąż będzie trwał, jednak w innej formie. Medycy będą korzystać z tzw. klauzuli opt-out.

– Lekarze, ale także inne zawody medyczne będą dążyły do tego, aby nie pracować więcej niż 48 godzin w tygodniu. Zależy nam, aby polski pacjent miał kontakt z wypoczętym pracownikiem, lekarzem – zaznaczył Filip Dąbrowski.

Decyzję lekarzy rezydentów o zakończeniu protestu głodowego z zadowoleniem przyjął rząd podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego

– Dzisiaj z radością mogę powiedzieć wszystkim tym z państwa, którzy nie wiedzą o tym, że zakończył się dzisiaj, przynajmniej jeśli chodzi o taką formę, protest – poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

– Rezydenci chcą – i za to im dziś chcę bardzo serdecznie podziękować i zaprosić do dalszej współpracy – zawiesić protesty głodowe – powiedziała premier Beata Szydło.

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował, że z pewnością rząd, w tym minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, będzie kontynuować dialog ze środowiskiem lekarskim.

– My sobie zdajemy sprawę z tego, że położenie lekarzy rezydentów jest – zwłaszcza w porównaniu z możliwościami zarobkowymi ich starszych kolegów – dalekie od możliwości usatysfakcjonowania tych młodych, bardzo dobrze wykształconych ludzi. Z drugiej strony musimy w sposób odpowiedzialny podchodzić do możliwości budżetowych – zaznaczył Jarosław Gowin.

Wicepremier Jarosław Gowin dodał, że oczekiwania płacowe, które wysuwają lekarze rezydenci, są po prostu niemożliwe do spełnienia. Jeżeli chodzi o inne postulaty, to rząd przyjął już plan podniesienia w ciągu kilku lat poziomu nakładów publicznych na służbę zdrowia do 6 proc. PKB.

Kwestia rozwiązań służących poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia podjęta została dziś w Pałacu Prezydenckim podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy

– To jest właśnie miejsce, gdzie z założenia dyskutuje się i uciera pewne elementy związane z funkcjonowaniem codziennym Rzeczpospolitej. Ja podkreślam, że my tutaj w Radzie Dialogu Społecznego dyskutujemy o kwestiach, które mają znaczenie na poziomie ogólnopolskim – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda.

Podczas posiedzenia przewodnictwo w RDS objęła w imieniu rządu minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zastąpiła na tym stanowisku przewodniczącą Konfederacji Lewiatan Henrykę Bochniarz. Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl