fot. twitter.com

Krynica-Zdrój: rozpoczął się 52. Festiwal im. Jana Kiepury

W Krynicy-Zdroju rozpoczął się dziś 52. Festiwal im. Jana Kiepury. Gale operowe i operetkowe, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, a także spotkania z artystami – to tylko niektóre z atrakcji.

Na estradach i scenach Krynicy pojawią się wykonawcy z Austrii, Japonii, Chin, Meksyku, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech i Węgier. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się m.in. solistka Katerina Hebelkova z Opery Narodowej w Pradze. Spośród polskich artystów będą to m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber.

Festiwal należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka było utrwalenie pamięci o Janie Kiepurze – wszechstronnym polskim śpiewaku.

Jan Kiepura jest przykładem człowieka, który daje nam motywację do wiary w to, co niemożliwe zauważa Łukasz Lech, członek rady artystyczno-programowej Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

– To, że rzeczywiście miał, według planów swoich rodziców, robić w życiu co innego, że pochodził przecież z dalekiego od wielkiej kultury Śląska, to jeszcze był człowiekiem, który nie miał predyspozycji, jeśli chodzi o śpiew, ponieważ miał uszkodzoną przegrodę nosową. Lekarze mówili: „może pan marzyć o każdym innym zawodzie, ale na pewno nie o tym, aby pan mógł śpiewać”. Myślę, że Jan Kiepura Jest też jakąś siłą dla nas, w tych trudnych czasach, że możemy absolutnie spełniać wszystkie swoje marzenia i plany – podkreśla Łukasz Lech.

Organizatorami Festiwalu im. Jana Kiepury są gmina Krynica-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

RIRM

drukuj