fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja Wenecka debatuje ws. noweli ustawy o TK

Komisja Wenecka rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, na którym zostanie wypracowana ostateczna opinia nt. grudniowej noweli ustawy o TK.

Wczoraj zaczęły się prace nad wstępnym dokumentem w podkomisjach, które stanowią przygotowanie do posiedzenia plenarnego komisji. Uczestniczy w nich Polska delegacja, która kilka dni temu wysłała swoje uwagi do projektu opinii. Wcześniej tzw. draft wyciekł jednak do mediów.

Dziś po południu bądź jutro nad ranem, jak poinformował rzecznik Rady Europy, ma zostać opublikowana opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Projekt dokumentu został sporządzony po wizycie w Polsce sześciu przedstawicieli Komisji Weneckiej. Następnie jego robocza wersja wyciekła do mediów. Zawiera one wiele krytycznych uwag.

Polski rząd przygotował odpowiedź do projektu opinii. Niewykluczone, że po argumentach, jakie przedstawi delegacja z Warszawy, ostateczna wersja dokumentu zostanie uzupełniona o poprawki.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości podkreśla, że strona polska będzie chciała pokazać przede wszystkim fakty.

– Odnoszę wrażenie, że Komisja Wenecka jest pod wrażeniem nie faktów, a pod wrażeniem opinii z jakimi zetknęła się podczas swojego pobytu z Trybunałem Konstytucyjnym, Krajową Radą Sądownictwa i Sądem Najwyższym. Znajduje to odzwierciedlenie w drafcie, a więc w tym przecieku z pracy Komisji Weneckiej. W oparciu o to można się przekonać, że Komisja Wenecka dysponuje nieprawdziwymi danymi, nieprawdziwymi danymi tak co do faktów, jak i co do prawa obowiązującego w Polsce – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Strona polska zabiegała o przełożenie debaty na czerwiec w związku z wyciekiem projektu opinii. Komisja Wenecka wniosek ten oddaliła stwierdzając, że miało miejsce niefortunne zdarzenie.

Wniosek do KW o przedstawienie opinii ws. grudniowej ustawy o TK złożyło polskie MSZ.

RIRM

drukuj