Jasnogórskie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego

Dziś o godz. 11:00 w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, poświęcone Powstaniu Styczniowemu w 150. rocznicę jego wybuchu. Centralne uroczystości odbędą się 22 stycznia w bazylice jasnogórskiej.

Podczas sesji głos zabiorą: Sławomir Maślikowski, historyk oraz ojcowie paulini: o. Zachariasz Jabłoński i o. Jan Golonka. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane wota patriotyczne (w tym biżuteria patriotyczna) zgromadzone na Jasnej Górze.

Centralną uroczystością obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego będzie uroczysta Msza św. w bazylice jasnogórskiej, 22 stycznia. Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej będzie sprawowana o godz. 20:00. Po Mszy św. o 21:00 odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski. Tuż po nim o 21:30 na placu przed szczytem „świetlisty wiwat” – pokaz sztucznych ogni na cześć bohaterów narodowych.  Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują i złożą kwiaty pod częstochowskimi pomnikami: Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i bohaterskiego dyktatora Powstania – Romualda Traugutta.

O 150. rocznicy Powstania Styczniowego przypominają reprodukcje grafik i malarstwa, nawiązujące do wydarzeń Powstania Styczniowego, umieszczone przy Bramie Lubomirskich, wiodącej na Jasną Górę.

Przypomnijmy, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. z Częstochowy wyruszył pierwszy oddział powstańców, dowodzony przez Józefa Grekowicza. Drugi oddział pod dowództwem Teodora Cieszkowskiego wyruszył w pole dzień później.

29 stycznia, rok później, w 1864 r., władze carskie przeprowadziły pierwszą rewizję w klasztorze jasnogórskim, w czasie której plądrowano nawet krypty i grobowce. Ponowna rewizja miała miejsce w miesiąc później, 29 lutego.

Pierwsze oficjalne nabożeństwo żałobne za poległych w Powstaniu Styczniowym odbyło się na Jasnej Górze dopiero 22 stycznia 1917 roku, w 54. rocznicę wybuchu Powstania. Po okresie utraty niepodległości, dopiero wówczas możliwe było publiczne wspomnienie ofiar tego narodowego zrywu wolnościowego.

Jasna Góra/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl