J. M. Jackowski: Nawiązanie relacji między prezydentami Polski i USA zaowocowało deklaracją przyjazdu D. Trumpa do Polski

Widać wyraźnie, że to spotkanie przy okazji szczytu NATO, krótkie bo krótkie, ale jednak była okazja do rozmowy między panem prezydentem Dudą, a panem prezydentem Trumpem, bezpośrednie nawiązanie relacji między obu prezydentami oraz działania naszej dyplomacji zaowocowały właśnie tą dobrą wiadomością – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Jan Maria Jackowski. Senator PiS odniósł się w ten sposób do planowanej na 6 lipca wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce. 

Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę, że decyzja o przyjeździe prezydenta Donalda Trumpa zapadła bardzo szybko, co świadczy o tym, że Stanom Zjednoczonym na tym zależy.

– To jest bardzo szybka decyzja. Proszę zauważyć, kiedy był szczyt NATO – parę tygodni temu. Zazwyczaj takie wizyty są [planowane-red.] z wyprzedzeniem. Taki kalendarz jest układany przynajmniej pół roku wcześniej, a może i dłużej. Tu natomiast mamy bardzo szybką reakcję. Widać, że stronie amerykańskiej na tym zależy – akcentował polityk.

Senator PiS przypomniał, że prawie sto lat temu Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, a także inne kraje Europy środkowej i wschodniej. Teraz USA ponownie wykazują chęć nawiązania relacji z tym rejonem Starego Kontynentu w ramach koncepcji Trójmorza- dodał.

– Za rok będziemy obchodzili stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ale to nie tylko Polska odzyskała niepodległość. To cała grupa państw właśnie Europy Środkowo-Wschodniej. To między innymi dzięki prezydentowi Wilsonowi i stanowisku Stanów Zjednoczonych w aspekcie Polski. Pamiętamy ten słynny, trzynasty punkt warunków Wilsona, że powstanie wolna, niepodległa Polska z dostępem do morza, co było niezwykle istotne. Proszę zauważyć, że niejako po stu latach klamra się spina. […] Polityka amerykańska zaczyna być aktywna. To pokazuje, że koncepcja Międzymorza czy koncepcja budowania takiej grupy regionalnej, która by dotyczyła tego Międzymorza czy Trójmorza (bo w zasadzie należałoby mówić w tym momencie o Trójmorzu), jest jakąś taką naturalną koncepcją, która może równoważyć, być elementem budowania balansu w ramach Europy – wskazywał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Prezydent Trump oraz jego administracja wykazują zainteresowanie w uczestnictwie szczytu państw Trójmorza, ponieważ strona amerykańska widzi korzyści wynikające z sojuszu z państwami Europy Środkowej – zaznaczył Jan Maria Jackowski.

– Administracja prezydenta Trumpa dostrzega również pewien naturalny potencjał sojuszów w ramach Europy Środkowej. Stąd to zainteresowanie i te akcent polityki amerykańskiej, a przy okazji dojdzie do całego szeregu spotkań prezydenta Trumpa z przywódcami tych poszczególnych krajów i niewątpliwie będzie to z korzyścią dla Ameryki, ponieważ w zasadzie wszystkim tym krajom zależy, aby budować dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, w przeciwieństwie do Niemiec – powiedział senator PiS.

 

RIRM

drukuj