fot. EPA

Francuskie wojska zajęły lotnisko w Kidal

Wojska francuskie zajęły w nocy z wtorku na środę lotnisko w Kidal, trzecim dużym mieście na północy Mali po wyparciu islamistów z Gao i Tmibuktu.

„Francuski samolot wylądował na pasie startowym w Kidal. Żołnierze zajęli pozycje w rejonie lotniska. Widać także helikoptery” – oświadczył przedstawiciel miejscowych władz.

Informację potwierdzili przedstawiciele miejscowych plemion Tuaregów oraz malijskich służb bezpieczeństwa.

W ciągu ubiegłych 48 godzin wojska francuskie i malijskie opanowały, nie napotykając na poważniejszy opór ze strony islamistów, dwa duże miasta na północy Mali – Gao i Timbuktu.

Miasto Kidal położone w odległości 1500 km na północny wschód od stolicy kraju – Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, była twierdzą zbrojnej organizacji islamistów Ansar Dine (Obrońców Islamu). Jako pierwsze zostało zajęte przez islamistów, wspieranych przez Tuaregów, w marcu ub. roku. Później islamiści wyparli z tego rejonu byłych tuareskich sojuszników.

W ostatnich dniach miasto przeszło w ręce umiarkowanego ugrupowania Islamskiego Ruchu Azawadu (MIA), które odłączyło się od Ansar Dine. 24 stycznia ugrupowanie poinformowało o wyrzeczeniu się terroryzmu i zadeklarowało działanie na rzecz „pokojowego rozwiązania” konfliktu w Mali.

Działania przeciwko islamistom mającym powiązania z Al-Kaidą prowadzi obecnie, oprócz armii malijskiej, 3500 żołnierzy francuskich wspieranych przez 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu.

Do Mali ma przybyć łącznie 8 tys. żołnierzy z państw afrykańskich, ale ich rozmieszczenie opóźnia się ze względu na problemy finansowe i logistyczne.

PAP

drukuj