Francuskie władze: obozowisko w Calais zostało opróżnione

Wszyscy migranci opuścili nazywane „dżunglą” obozowisko w Calais na północy Francji z powodu silnych pożarów – poinformowała w środę prefekt departamentu Pas-de-Calais Fabienne Buccio. Ewakuację obozowiska francuskie władze podjęły w poniedziałek.

„Na terenie obozowiska nie ma już migrantów. Nasze zadanie zostało wykonane” – powiedziała Fabienne Buccio francuskiej telewizji informacyjnej BFMTV.

Ewakuacja obozowiska, zwanego „dżunglą” z racji panujących w nim trudnych warunków, rozpoczęła się w poniedziałek. Służby przyspieszyły działania, gdy w nocy z wtorku na środę zaczęły się palić opuszczane przez dotychczasowych mieszkańców prowizoryczne schronienia, czemu towarzyszyły wybuchy butli z gazem do gotowania. Jeden z migrantów odniósł przy tym lekkie obrażenia – podało radio France Inter.

Według władz przed ewakuacją „dżungli” przebywało w niej około 6,5 tys. ludzi, zamierzających przedostać się nielegalnie do Wielkiej Brytanii. Około 5 tys. z nich zostało już zarejestrowanych i umieszczonych w bezpiecznych schronieniach – powiedziała prefekt departamentu Pas-de-Calais.

Około tysiąca ludzi czeka jeszcze przed centrum tranzytowym w pobliżu dawnego obozowiska. Wcześniej zakładano, że jego ewakuacja potrwa cały tydzień.

„To ważny moment. Akcja się kończy” – zadeklarowała Fabienne Buccio, dodając, że czterech migrantów tymczasowo aresztowano w związku z podejrzeniem o podpalanie.

Jak podał brytyjski dziennik „Daily Telegraph”, kierujący operacją opróżniania „dżungli” komisarz policji Patrick Visser-Bourdon poinformował, że migranci oskarżają o podpalenia członków brytyjskiego ugrupowania anarchistycznego No Borders.

„Migranci powiedzieli mi, że aktywiści No Borders weszli do obozowiska w środku nocy i podpalili butle z gazem. Badamy to i staramy się wykryć sprawców” – relacjonował komisarz.

Centroprawicowa mer Calais Natacha Bouchart określiła opróżnienie „dżungli” jako „krok naprzód”, który jednak nie oznacza rozwiązania lokalnego kryzysu migracyjnego.

„Migranci nadal przybywają. Jeśli rząd mówi, że usunie wszystkich migrantów z Calais, to kłamie. To dzieje się w czasie kampanii (wyborczej)” – podkreśliła Natacha Bouchart.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl