Festiwal Wisły gościł w Nieszawie i Ciechocinku

Festiwal Wisły gościł w Nieszawie i Ciechocinku. Mieszkańcy i turyści mogli m.in. żeglować po rzece, uczestniczyć w koncertach szantowych czy jarmarku tradycyjnych produktów. W poniedziałek łodzie uczestniczące w obchodach Roku Rzeki Wisły ruszą w kierunku Torunia.

Czterodniowe wydarzenie rozpoczęło się w sobotę we Włocławku. Tam, jako pierwsza odbyła się parada statków i tradycyjnych łodzi wzdłuż Bulwarów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Publiczność chętnie uczestniczyła w rejsach wybranymi jednostkami pływającymi, brała udział w targach kulinarnych, a także poznawała dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich.

Zespoły, nie tylko szantowe, pojawiły się na pływającej scenie, a stoiska z kulinariami i rękodziełem miały łącznie kilometr długości.

„Podczas pierwszego dnia festiwalu największe wrażenie zrobiły bez wątpienia obie parady. Dzienna, rozciągnięta na długości kilometra, a szczególnie nocna skoncentrowana na odcinku od włocławskiej mariny do mostu. Wszystkie załogi zostały wyposażone w pochodnie. Szanty śpiewał Jacek Słupkowski, publiczność podchwytywała popularne refreny, a na wodzie odbywał się nastrojowy spektakl. Co jakiś czas dopełniany mocnym akcentem – wystrzałem z tratwy flisackiej z Ulanowa” – poinformował rzecznik prasowy festiwalu Jacek Kiełpiński.

W tym mieście doszło również do próby bicia prędkości łodzi wikińskiej „Morąg”. Załogę stanowili Wikingowie oraz weterani z Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a szybkość którą osiągnęli wyniosła 12,5 km/h. We wtorek 15 sierpnia ten rezultat spróbują poprawić w Toruniu m.in. wioślarze AZS Toruń.

W poniedziałek o godz. 11.00 zaplanowano pożegnanie flisaków, którzy wyruszą w rejs do Torunia. Tam od godziny 10.00 odbywały się będą regaty żeglarskie w klasach OK Dinghy, Puck i Open na wysokości Bulwaru Filadelfijskiego i Przystani Toruń. Do grodu Kopernika przeniosą się również stoiska edukacyjne, jarmark tradycyjnych produktów, targi kulinarne, a także Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta”. Przez dwa dni mieszkańcy i goście będą mogli podziwiać parady łodzi, w których wezmą udział poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, będą to także statki – szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i wikińskie drakkary. Wszystko zwieńczy we wtorek 15 sierpnia wieczorne widowisko świetlno-dźwiękowe zakończone pokazem fajerwerków i koncertem Grzegorza Świtalskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl