Rozpoczyna się XIII Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Varsovia Cantat”

W piątkowy wieczór rozpocznie się XIII Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Varsovia Cantat”. W ciągu trzech dni odbędą się koncerty oraz przesłuchania konkursowe chórów z całego świata. Jest to okazja do promocji Polski.

Festiwal wyróżnia śpiew a capella, czyli bez użycia instrumentów. W wydarzeniu biorą udział chóry amatorskie. Ich poziom jednak niewiele odbiega od chórów zawodowych.

W tym roku z zagranicy przybyły 22 zespoły m.in. z Indonezji, Macedonii czy Mołdawii – powiedział Maciej Przerwa, dyrektor organizacyjny festiwalu, podczas czwartkowego programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

– W kościołach jest repertuar sakralny, niemniej nie są to zespoły wyłącznie katolickie, ale częściowo protestanckie i prawosławne, więc oni swoją muzykę chrześcijańską, cerkiewną czy protestancką przywożą i prezentują. Jednak wykonują także utwory katolickie. W Indonezji katolików jest niewiele a zespół z tego miejsca przygotował praktycznie cały repertuar utworów katolickich, próbując się odnaleźć w naszej rzeczywistości – mówił Maciej Przerwa.

Chóry zaprezentują swoje umiejętności w stołecznych kościołach. O godz. 18.00 odbędzie się koncert w kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu.

Część konkursowa będzie miała miejsce w sali koncertowej Galerii Porczyńskich im. Jana Pawła II. Każdy zespół będzie musiał wykonać utwór sakralny, ludowy, współczesny i dowolny.

Koncert galowy z rozdaniem nagród zaplanowano na niedzielę w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Wstęp na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe jest wolny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl