fot. Autorstwa Louis-Auguste Bisson - Ernst Burger: Frédéric Chopin. München 1990, S. 323, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113046

„Chopin wśród galaktyk” tematem koncertu na nowojorskim festiwalu

W Nowym Jorku trwa jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i przyjaciele”. Środowy koncert nawiązywał do twórczości patrona wydarzenia, a także Roku Kopernikowskiego.

Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu, Jakub Polaczyk, program środowej odsłony obejmował utwory Chopina i wariacje na temat jego twórczości. Z drugiej strony wypełniała go muzyka elektroniczna inspirowana odkryciami Kopernika w 500. rocznicę jego urodzin.

Jakub Polaczyk zwrócił uwagę, że nie można było pokazać znanych, dedykowanych autorowi „O obrotach sfer niebieskich” dzieł, jak „Symfonia Kopernikowska” Góreckiego, której wykonawcy nie mieszczą się nawet w Carnegie Hall, ani też wielkich utworów chóralnych. Program koncertu w siedzibie konsulatu RP w Nowym Jorku zawierał mniejsze kompozycje.

W części zwanej „Elektroniczną promenadą” znalazła się premiera światowa utworu Polaczyka „Urainy@for electronics”. Jest on oparty na przekształconych dźwiękach NASA, które amerykańska agencja dostarcza z kosmosu m.in. z Marsa. Młody artysta dał wyraz swych fascynacji transmitowaniem, także e-mailowo, informacji w wszechświecie i w wirtualnym świecie. Uczcił swą pracą polskiego astronoma.

Muzykę elektroniczną reprezentował też utwór „Reverie for Electronics” Leah Reid, zwyciężczyni festiwalowego 6. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „New Vision”. W tym roku poświęcony był pamięci Kopernika. Program obejmował również kompozycję twórców muzyki elektronicznej: utwór Jakuba Ciupińskiego na theremin i Marcina Pączkowskiego grającego na interaktywnych rękawicach.

Na kolejną część koncertu „Klasyczną promenadę” weszły m.in. Scherzo Nr 1 h-moll op. 20 Fryderyka Chopina, które wykonał pianista Sandro Russo. Katarzyna Verneta zagrała barkarolę Chopina na fortepian Fis-dur op. 60.

Ostatnia część koncertu, „Jazzowa promenada”, przyniosła impresje jazzowe Stanisława Słowińskiego i Andrei Domenici oparte na muzyce Chopina, a także jego Nokturn e-moll op. posth w aranżacji Słowińskiego.

W trakcie wydarzenia w konsulacie zaprezentowano prace artystów wyróżnionych na Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. M.E. Andriollego – Nałęczów 2021. Był wśród nich m.in. polonijny malarz z Nowego Jorku Janusz Skowron.

Organizatorem festiwalu jest New York Dance and Arts Innovations (NYDAI) pod kierownictwem Mariana Żaka.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl