Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Barwy biało-czerwone mają łączyć wszystkich Polaków – mówią w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej prezydent i premier. Sam dzień ma kształtować postawy patriotyczne, a także być okazją do poznania historii naszej flagi oraz godła.

Pan Mirosław z Poznania każdego roku 2 maja wywiesza na swoim domu flagę państwową.

– To jest w jakiś sposób podkreślanie tego, że jest się jednak Polakiem. W ten sposób można to jakoś uzewnętrznić – wskazuje pan Mirosław.

Uzewnętrzniać swoje przywiązanie do polskością można też poprzez uczestnictwo w uroczystościach związanych z Dniem Flagi, tak jak to zrobił Pan Maciej z córeczką Zosią.

– Córeczka skończy niebawem 5 lat, więc to już jest taki wiek, że trzeba pokazywać takie rzeczy, nauczyć patriotyzmu od małego. Im wcześniej tym lepiej – podkreśla pan Maciej.

Święto Flagi obchodzimy stosunkowo od niedawna, bo dopiero od 2004 r. Wybór daty nie jest jednak przypadkowy. To była reakcja na czasy PRL-u – zwraca uwagę prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Te flagi były urzędowo wieszane 1 maja i szybko zdejmowane, żeby nie wisiały 3 maja – przypomina dr Jarosław Szarek.

Dziś barwy biało-czerwone powinny łączyć Polaków, a budowanie wspólnoty to nasz obowiązek – podkreślała premier Beata Szydło w Ryczowie w Małopolsce.

– Musimy pamiętać o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Ale w dzisiejszym świecie, kiedy tak wiele się dzieje, kiedy jest tak wiele zagrożeń i niepewności, są takie momenty, chwile i symbole, które dają nam poczucie wspólnoty. Budowanie tej polskiej wspólnoty jest naszym obowiązkiem – akcentowała premier.  

Główne uroczystości związane z Dniem Flagi odbyły się w Warszawie. Przed południem na wieżę Zamku Królewskiego w obecności prezydenta Andrzeja Dudy wciągnięto flagę narodową.

2 maja to dzień wyjątkowo symboliczny – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Łączy w sobie wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą, pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą żyjemy na całym świecie – zaznaczył prezydent.

Nasze barwy narodowe wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kolor biały pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, oraz bieli Pogoni, czyli rycerza na galopującym koniu. Z kolei barwa czerwona jest kolorem tła obu herbów.

– Szczęśliwie wraca moda na polska flagę, na to, że nie wstydzimy się polskiej flagi, częściej ją wywieszamy w święta narodowe, częściej pod nią maszerujemy – zauważył dr Jarosław Szarek.

Barwy narodowe towarzyszą nam nie tylko w święta narodowe. Prezentujemy je także podczas ważnych wydarzeń, kiedy przeżywamy smutek albo radość lub kiedy dopominamy się o sprawiedliwość. Ale nie zawsze i nie wszyscy potrafią się właściwie obchodzić z naszą flagą. Specjalny materiał edukacyjny przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Musimy pamiętać, że pod tymi barwami: bielą, symbolizująca czystość, i czerwienią, symbolizującą odwagę, miliony Polaków na przestrzeni wieków oddawało swoje życie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl