Ciolos: Będą nowe propozycje pomocy polskim rolnikom

W PE w Strasburgu odbyła się debata dotycząca możliwości wsparcia rolników dotkniętych rosyjskim embargiem. Podczas kilkugodzinnej debaty na pytania europosłów odpowiadał komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Zapowiedział, że będą nowe propozycje pomocy.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zawiesiła wsparcie dla rolników z powodu wątpliwości dotyczących danych z wniosków o rekompensaty za wycofanie produktów z rynku. Gospodarze zgłosili wnioski o wartości 176 mln euro, podczas gdy Bruksela przeznaczyła na ten cel jedynie 125 mln euro.

Polscy europosłowie PiS-u pytali m.in. o powody, dla których w tej sytuacji nie została uruchomiona tzw. rezerwa kryzysowa. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk argumentował to skalą problemu.

– Ceny produktów rolnych, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych, w wyniku tego embarga spadły w Polsce średnio o 30-40 proc. w stosunku do roku ubiegłego, a reakcją KE jest zaledwie zapowiedź rezerwy na zakłócenia na rynku. Rosyjskie embargo spowodowało autentyczny kryzys na większości rynków rolnych w tych krajach UE, które były dużymi eksporterami na ten rynek, natomiast komisja zdecydowała o niewykorzystywaniu rezerwy kryzysowej w ramach WPR. Proszę o wyjaśnienie: czy polski minister rolnictwa wnioskował o jej wykorzystanie? Jeśli tak, to dlaczego ten wniosek nie został uwzględniony? – pytał polityk.

Europoseł Beata Gosiewska stwierdziła, że Putin się cieszy, bo KE nie potrafi podjąć skutecznych działań dot. rosyjskiego embarga. Jako skandaliczną oceniła ona decyzję KE o zawieszeniu wsparcia dla rolników. Zaapelowała o pomoc dla sektora mlecznego.

– Zeszłotygodniowa decyzja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków od rolników jest skandaliczna i pozostawia ich bez jakiejkolwiek pomocy. Nie rozumiem tego i w imieniu moich wyborców pytam komisję: dlaczego w obliczu jednego z najpoważniejszych kryzysów nie sięga po środki z unijnej rezerwy przeznaczonej na te cele? Z tego miejsca apeluję również do komisji o konkretne i całościowe działania w walce z kryzysem, który dotyka nie tylko producentów owoców, ale również sektor mleczny. W obecnej sytuacji zniesienie kar za przekroczenie kwot mlecznych jest konieczne. Powtarzam: konieczne! Nałożone na Rosję sankcje nie są skuteczne, dlatego UE powinna zrewidować swoją politykę w tym zakresie oraz podjąć zdecydowane i solidarne działania – zaznaczyła Beata Gosiewska.

Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział, że będą nowe propozycje dotyczące wsparcia dla sektora owoców i warzyw. „Mam nadzieję, że będziemy mogli je ogłosić w tym tygodniu” – powiedział Ciolos w trakcie debaty.

Potrzebna jest jednak „polityczna dyskusja” nad tym, jak zapewnić środki finansowe na takie rekompensaty. Margines w budżecie jest bardzo wąski – przyznał Ciolos. Dodał, że prawdopodobnie konieczne będzie uruchomianie rezerwy finansowej na kryzysowe sytuacje, przewidzianej w budżecie na Wspólną Politykę Rolną.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl