Bohaterom cześć i chwała

Dziś przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd powstańcom oddadzą Polacy w całej Polsce.

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Mimo ogromnych strat pragnienie wolności nie pozwalało na podjęcie innej decyzji.

– Powstanie Warszawskie było ostatnią próbą uratowania niepodległości Polski. Ta niepodległość została – jak się potem okazało- poświęcona przez aliantów w zamian za udział Związku Sowieckiego w pokonaniu Niemiec. Powstańcy pomimo tego, że była to decyzja tragiczna i ich los także był tragiczny, podjęli ją, ponieważ wystąpili w imieniu – jak mówił prymas Wyszyński – najsłuszniejszego i najpotężniejszego prawa, jakim jest prawo do wolności – powiedziała Joanna Wieliczka-Szarkowa, autorka książki „Powstanie Warszawskie 1944 Gloria Victis”.

Wraz z przypadającą dziś 70. rocznicą Powstania Warszawskiego, w całej Polsce odbywają się uroczystości na cześć bohaterom tamtych dni. Pamięć o ich bohaterskiej walce powinna być wiecznie żywa.

Powinniśmy pamiętać na zawsze. Tak jak prezydent Lech Kaczyński, kiedy zakładał Muzeum Powstania Warszawskiego mówił, że budujemy to muzeum po to, aby pamięć trwała na zawsze. Musimy zawsze pamiętać, musimy pamiętać o heroizmie powstańców, o ich bohaterstwie, o ich poświęceniu. Poświecili się, czyli oddali życie. Oddali to, co mieli najcenniejszego w imię wyższych wartości. Tą wartością była niepodległość– dodała Joanna Wieliczka-Szarkowa.

Piątkowe uroczystości w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się rano – przed budynkiem przy ul. Filtrowej, w którym dowódca Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk Antoni Chruściel “Monter” podpisał wydany przez gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego rozkaz rozpoczęcia powstania.

Następnie spod pomnika “Mokotów Walczący – 1944″ wyruszy Marsz Mokotowa, którego uczestnicy przejdą przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców “Baszty” przy ul. Dworkowej. W południe w Ogrodzie Saskim rocznica wybuchu powstania zostanie uczczona posadzeniem Drzewa Pamięci. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego “Grota” oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po południu zostaną złożone kwiaty przy grobie gen. Chruściela “Montera”.

W godzinę W tradycyjnie odbędą się uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach – udział w nich wezmą przedstawiciele władz, w tym prezydent Bronisław Komorowski, kombatanci i mieszkańcy stolicy.

Kolejne uroczystości zaplanowano przy Pomniku “Polegli-Niepokonani” na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy. Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego tradycyjnie rozpalone zostanie Ognisko Pamięci, które będzie płonąć przez 63 dni. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premierowy pokaz spektaklu-oratorium “Pamiętnik z powstania warszawskiego” w reżyserii Krystyny Jandy i z muzyką Jerzego Satanowskiego

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl