Godzina W – zawyją syreny, zatrzyma się ruch uliczny

To moment kiedy widać, że wiele miast ma duszę – mówi o godzinie W szef Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. O godz. 17 w Warszawie – mieście, gdzie 70 lat temu doszło do powstańczego zrywu – oraz innych miejscach Polski, zawyją syreny, zatrzymają się przechodnie, staną samochody. 

Godzina W to kulminacyjny moment obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Co roku, punktualnie o godzinie 17, o rocznicy wybuchu powstania alarmują syreny, dzwonią kościelne dzwony, a na ulicach na minutę zatrzymują się przechodnie, samochody i tramwaje – w hołdzie stolicy, która 70 lat temu podjęła walkę.

Już miesiąc przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski apelował o ustawienie alarmów w telefonach komórkowych, które przypomną o godzinie W.

Setki tysięcy ludzi o godz. 17 zatrzymają się na dźwięk syren upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało uczcić ten moment, namawiamy też do ustawiania alarmów w telefonach komórkowych, żeby ta godzina była naprawdę momentem specjalnym – mówił Ołdakowski.

Na pamiątkę godziny W syreny zawyją także w 44 mazowieckich miastach. Decyzję o tym podjął wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, który apeluje do mieszkańców Warszawy o zatrzymanie się i chwilę zadumy. Syreny upamiętnią powstańców warszawskich m.in. w Ciechanowie, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach i Żyrardowie oraz niektórych miastach w całej Polsce.

70 sekundami ciszy w godzinę W cześć żołnierzom Powstania Warszawskiego oddadzą także polskie media. Biorące udział w akcji stacje telewizyjne i radiowe wyemitują w piątek o godz. 17 spot „70 sekund dla Powstańców”, w ramach którego ciszę będą przeplatać archiwalne odgłosy walk powstańczych nagrane 70 lat temu na ulicach Warszawy. Na portalach internetowych pojawi się baner przygotowany z okazji 70. rocznicy powstania.

Godzina W była początkiem powstania, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Piątkowe uroczystości w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się rano – przed budynkiem przy ul. Filtrowej, w którym dowódca Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk Antoni Chruściel „Monter” podpisał wydany przez gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego rozkaz rozpoczęcia powstania.

Następnie spod pomnika „Mokotów Walczący – 1944” wyruszy Marsz Mokotowa, którego uczestnicy przejdą przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców „Baszty” przy ul. Dworkowej. W południe w Ogrodzie Saskim rocznica wybuchu powstania zostanie uczczona posadzeniem Drzewa Pamięci. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po południu zostaną złożone kwiaty przy grobie gen. Chruściela „Montera”.

W godzinę W tradycyjnie odbędą się uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach – udział w nich wezmą przedstawiciele władz, w tym prezydent Bronisław Komorowski, kombatanci i mieszkańcy stolicy.

Kolejne uroczystości zaplanowano przy Pomniku „Polegli-Niepokonani” na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy. Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego tradycyjnie rozpalone zostanie Ognisko Pamięci, które będzie płonąć przez 63 dni. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premierowy pokaz spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w reżyserii Krystyny Jandy i z muzyką Jerzego Satanowskiego

PAP/RIRM

drukuj