Bazylika Mariacka w Gdańsku: Msza św. dziękczynna za ŚDM

W gdańskiej Bazylice Mariackiej sprawowana była Msza św. dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Eucharystii przewodniczył były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, ks. kard. Zenon Grocholewski.

Zgromadzona młodzież dziękowała Bogu za tegoroczne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi z całego świata.

W homilii ks. kard. Grocholewski powołał się na słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas czuwania na Campusie Misericordiae.

Papież  wskazał wtedy na dwie przeciwstawne postawy życiowe ludzi młodych – szczęście i wygodnictwo. Podkreślił, że młodzi nie przyszli na świat, żeby wegetować, ale by zostawić w świecie ślad, który naznaczyłby historię – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Ojciec Święty wskazał na trzy drogi, po których mamy iść, by zostawić ślad w świecie. Pierwszy kierunek – wychodzenie naprzeciw potrzebą bliźnich, czyli na spotkanie Boga w głodnym, spragnionym, nagim i chorym przyjacielu, który źle skończył. Drugi kierunek – abyśmy byli aktorami politycznymi, ludźmi myślącymi. Trzeci kierunek – najważniejszy z nich, niesienie we wszystkich środowiskach w jakich jesteśmy Dobrej Nowiny – powiedział ks. kard. Grocholewski.

Transmisję z uroczystości przeprowadziła telewizja Trwam.

 

RIRM

drukuj