Akcja protestacyjna pracowników sądów i prokuratur

Przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie rozpocznie się dziś trzydniowa akcja protestacyjna pracowników sądów i prokuratur. Ok. godz. 13. przed siedzibą resortu stanie namiotowe miasteczko. Akcja zakończy się w piątek 6 września demonstracją połączoną z koncertem.

Przez trzy dni przed siedzibą ministerstwa będzie głośno i kolorowo. Przygotowaliśmy tysiące baloników i ulotek, które będziemy rozdawać mieszkańcom stolicy. Wieczorami będziemy wyświetlać filmy. W naszym „kinie pod chmurką”; będzie można obejrzeć m.in. kultowego „Misia” Stanisława Barei. W piątek przeprowadzimy dużą manifestację, której towarzyszyć będzie występ rockowego zespołu – powiedziała Edyta Odyjas, przewodnicząca Solidarności pracowników sądownictwa.

Jak tłumaczy przewodnicząca, przyczyną akcji protestacyjnej są rażące dysproporcje w wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych na podobnych stanowiskach w poszczególnych sądach.

Dysproporcje płacowe pomiędzy urzędnikami sądowymi, pracownikami obsługi czy asystentami sędziów w różnych sądach sięgają nawet kilkuset złotych, co przy naszych zarobkach jest ogromną kwotą. Znaczna część szeregowych pracowników sądów zarabia w granicach 1200-1300 zł netto – zaznacza Edyta Odyjas, przewodnicząca sądowniczej „S”.

Pracownicy sądów i prokuratur skarżą się również na przeciążenie pracą i brak sprawiedliwego wartościowania stanowisk pracy.

 – Sąd to nie fabryka śrubek. Nasza praca ma całkiem inny charakter. Tymczasem w wielu jednostkach wprowadza się normy jak w zakładach przemysłowych – akcentuje Edyta Odyjas.

W trakcie akcji będą rozdawane pracownikom piłeczki antystresowe i napoje izotoniczne z magnezem, który pomaga zwalczać stres i przemęczenie. Związkowcy przygotowali również „antystresowy” happening.

Organizatorem protestu pod siedzibą resortu sprawiedliwości jest Międzyzakładowa Organizacja Związkowa  NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa oraz Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

 – O dysproporcjach płacowych czy przeciążeniu pracą mówimy od wielu lat.  Niestety kolejni ministrowie sprawiedliwości kompletnie ignorują nasze apele. Nikt z resortu nawet nie odpisuje na nasze pisma, a reprezentujemy łącznie kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Zamiast dialogu mamy całkowite lekceważenie – podkreśla przewodnicząca.

Oprócz trzydniowego protestu w Warszawie związkowcy szykują również pikietę przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w trakcie posiedzenia plenarnego, które rozpocznie się 9 września.

 – Przygotowaliśmy materiały informacyjne dla europarlamentarzystów. Skoro rządzący w Polsce nas olewają, może w UE ktoś wreszcie się nami zainteresuje – dodaje Edyta Odyjas.

Śląsko-Dąbrowska Solidarność/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl