fot. PAP/Szymon Łaszewski

Sąd: Sklepy „Żabka” legalnie otwarte w niehandlowe niedziele

Sądy orzekają na korzyść właścicieli sklepów sieci „Żabka” – pierwsze prawomocne decyzje umożliwiające placówkom handel w niedziele już zapadły.

W postępowaniu sądowym franczyzobiorcy oskarżani o łamanie zakazu handlu w niedzielę powoływali się na podpisaną umowę z operatorami pocztowymi. To właśnie status placówki pocztowej pozwala obejść zakaz handlu.

Zaskakują mnie te wyroki, skoro wiadomo, że w popularnej „Żabce” nie da się nawet kupić znaczka – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ ,,Solidarność”.

– Dlaczego uznały, że sklep spożywczy jest placówką pocztową, skoro nie spełnia wymagań placówki pocztowej. Przecież tam nie można kupić znaczka, nie można wysłać listu. Nie wspomnę o innych czynnościach, które wykonują placówki pocztowe. Ale tak jest, więc nie będziemy protestować. Poprosimy o nowelizację – zapowiedział Alfred Bujara.

Przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę przewidują 32 wyjątki od zasad. Sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę między innymi na stacjach paliw czy dworcach.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację ustawy o zakazie handlu. Miałaby ona ograniczyć możliwość powoływania się na status placówki pocztowej, ale także doprecyzować zasady prowadzenia sprzedaży w niedziele przez członków rodziny właściciela sklepu.

RIRM

drukuj