WTA Doha. Trzeci z rzędu triumf Igi Świątek

Iga Świątek po raz trzeci z rzędu wygrała turniej WTA w Dausze. W finale liderka światowego rankingu tenisistek pokonała Kazaszkę Jelenę Rybakinę 7:6 (10-8), 6:2. To jej pierwszy tytuł w tym roku, a 18. w karierze.

Tenisowa impreza w Katarze organizowana jest od 2001 roku. Do tej pory cztery zawodniczki mogły pochwalić się dwoma tytułami zdobytymi na kortach w Doha. Iga Świątek ustanowiła tutaj nowy rekord, trzykrotnie triumfując w cyklu. Co więcej, raszynianka odniosła tam trzeci triumf z rzędu.

Liderka rankingu WTA spisała się fenomenalnie. W tym roku nie straciła żadnego seta, choć blisko utraty tej statystyki była w finałowym starciu z Jeleną Rybakiną. Kazaszka prowadziła już 4:1. W trakcie serwowania uderzyła się rakietą w nogę. Musiała skorzystać z przerwy medycznej, w czasie której opatrzono jej ranę. Pochodząca z Rosji zawodniczka wróciła na kort, ale cała sytuacja wybiła ją z rytmu. W efekcie przegrała cztery kolejne gemy (4:5). Rybakinie wytrzymała ataki Świątek i zdołała odpowiedzieć (6:5). O zwycięstwie w pierwszym secie musiał rozstrzygnąć „tie-break”. Tam rywalizacja również była niezwykle zacięta. Polka przy stanie 6-4 nie wykorzystała dwóch setboli. Kazaszka miała taką okazję przy stanie 7-6, ale i ona ją zmarnowała. Ostatecznie lepsza okazała się podopieczna Tomasza Wiktorowskiego (10-8). Pierwsza partia trwała aż półtora godziny.

Drugi set rozegrany został pod dyktando raszynianki. Choć i tutaj lepszy początek zanotowała Rybakina (1:0), to jednak tym razem jej passa nie trwała zbyt długo. Iga Świątek przełamała rywalkę i wygrała wszystkie kolejne gemy. W sumie spotkanie trwało dwie godziny i 20 minut.

Trium w finale sprawił, że Polka została pierwszą od 2015 roku tenisistką, która trzykrotnie z rzędu zwyciężyła w tych samych zawodach. Ostatni raz takie osiągnięcie przypadło Amerykance Serenie Williams. Była ona najlepsza w Miami w latach 2013-15.

Dzięki triumfowi w Dosze Iga Świątek swoją przewagę w rankingu WTA nad Białorusinką Aryną Sabalenką do 1395 pkt.