Ekstraklasa. Padła twierdza Białystok, Raków wyszarpał trzy punkty w starciu z Piastem

Lech Poznań jako pierwszy zespół w tym sezonie wywiózł trzy punkty z Białegostoku, pokonując Jagiellonię 2:1 w meczu 21. kolejki Ekstraklasy. Po dwóch golach w doliczonym czasie gry cenne zwycięstwo w starciu z Piastem Gliwice wywalczył Raków Częstochowa. W trzecim sobotnim spotkaniu Ruch bezbramkowo zremisował z Wartą Poznań.

Ligowe granie w sobotę rozpoczęło się w Chorzowie, gdzie miejscowy Ruch podejmował Wartę Poznań. Oba zespoły uwikłane są w walkę o zachowanie ligowego bytu, jednak w gorzej sytuacji znajdują się Niebiescy, którzy przed starciem z Zielonymi do ostatniego bezpiecznego miejsca w tabeli tracili aż osiem punktów.

W pierwszej połowie kilka dobrych okazji na zdobycie gola stworzył sobie Ruch. Beniaminek miał jednak duże problemy ze skuteczną finalizacją akcji. Po zmianie stron nadal atakowali gospodarze. Nadal jednak brakowało wykończenia. Dobrze w bramce Warty spisywał się również Grobelny. Poznaniacy pierwszy celny strzał na bramkę rywala oddali dopiero w 83 minucie gry. W ostatnich sekundach gry szansę na pokonanie bramkarza gości miał Juliusz Letniowski, jednak po strzale z rzutu wolnego minimalnie się pomylił i spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, który z przebiegu tego starcia bardziej powinien satysfakcjonować Zielonych.

***

W Białystoku niepokonana do tej pory na swoim terenie Jagiellonia Białystok podejmowała poznańskiego Lecha. Kolejorz pod wodzą nowego-starego trenera, Mariusza Rumaka, wiosnę rozpoczął od wygranej przy Bułgarskiej z Zagłębiem Lubin.

Poznaniacy otworzyli wynik spotkania w 18. minucie. Po stracie Bartłomieja Wdowika piłkę przyjął Filip Marchwiński, zagrał ją na lewo do Kristoffera Velde, Norweg wbiegł w pole karne Jagi, odegrał na 18 metr do wbiegającego Marchwińskiego, a ten technicznym strzałem zaskoczył Zlatana Alomerovicia. W 30 minucie goście podwyższyli prowadzenie. Sędzia podyktował rzut karny dla Lecha za zagranie futbolówki ręką przez jednego z białostoczan. Jedenastkę pewnie wykorzystał Filip Szymczak, myląc golkipera.

W drugiej połowie zdecydowanie do ataku ruszyli gospodarze, próbując odrabiać straty. Kilkukrotnie ich strzały blokowali defensorzy Lecha lub chybiały one celu. W końcu jednak Jaga znalazła sposób na obronę rywala. W 82. minucie po zagraniu Marczuka z prawej strony pola karnego i zagraniu od kolejnego z graczy białostoczan z kilku metrów do siatki trafił Kristoffer Hansen. W doliczonym dwa razy na bramkę Lecha uderzał Kaan Caliskaner i dwukrotnie udanie interweniował Bartosz Mrozek. Tym samym Kolejorz jako pierwszy pokonał w tym sezonie Jagiellonię na ich terenie.

***

W Częstochowie Raków chciał zmazać plamę z pierwszej wiosennej kolejki, kiedy to Medaliki niespodziewanie uległy Warcie Poznań. Rywalem mistrzów Polski był Piast Gliwice.

W pierwszej połowie na murawie nie działo się zbyt wiele ciekawego. Dopiero tuż przed przerwą swoimi umiejętnościami musiał wykazać się Vladan Kovacević, zbijając na słupek piłkę po uderzeniu Damiana Kądziora z kilku metrów.

Wynik spotkania został otwarty dopiero po zmianie stron. Erick Otieno w 54 minucie faulował w swoim polu karnym Tomasa Huka i sędzia po sygnale z wozu VAR podyktował rzut karny dla Piasta, wykorzystany przez Patryka Dziczka. Kilka minut później z dystansu uderzał Kądzior, jednak skutecznie obronił Kovacević. W ostatnim kwadransie przebudzili się gracze Rakowa. W 79. minucie do remisu doprowadził Ante Crnac, który celnie główkował po dośrodkowaniu Srdjana Plavsicia z prawej strony boiska. W doliczonym czasie gry, po ogromnym zamieszaniu w polu karnym gości, arbiter podyktował drugą w tym meczu jedenastkę – tym razem dla Medalików, za faul Dziczka. Z rzutu karnego nie pomylił się Łukasz Zwoliński. Wynik meczu na 3:1 dla mistrzów Polski ustalił po szybkiej kontrze i zagraniu od Crnaca Marcin Cebula, który pokonał Franstiska Placha w sytuacji sam na sam.