Wenezuela – sprawić niespodziankę i urwać punkty faworytom

Kolejnym rywalem białoczerwonych w drodze po medale będzie reprezentacja Wenezueli. W dwóch dotychczas rozegranych spotkaniach fazy grupowej drużyna dowodzona przez Vincenzo Nacciego wywalczyła trzy punkty.

Wenezuelczycy pokonując w miniony wtorek Kamerun (3:1) przerwali fatalną serię siedmiu meczów bez zwycięstwa na mistrzostwach świata. Poprzednim razem po komplet punktów sięgnęli bowiem jeszcze na mundialu w 2006 roku, kiedy to w pokonanym polu zostawili ekipę Iranu (3:1). W dzisiejszym starciu z reprezentacją Polski podopieczni włoskiego szkoleniowca Vincenzo Nacciego postarają się natomiast o sprawienie nie lada niespodzianki, a za taką trzeba będzie uznać urwanie choćby jednego seta faworyzowanym rywalom.

Największym jak dotąd sukcesem zespołu jest triumf w XIV turnieju Panaamerykańskim, który w 2003 roku gościł w Santo Domingo. W półfinale Wenezuelczycy sensacyjnie ograli wielką Brazylię, zaś w decydującym meczu odprawili z kwitkiem reprezentacje Kuby.

Biało-czerwoni i Wenezuelczycy po raz ostatni rywalizowali ze sobą w 2009 roku. Wówczas wszystkie cztery spotkania w ramach rozgrywek Ligi Światowej rozstrzygnęli na swoją korzyść zawodnicy Daniela Castellaniego.

Droga na mundial

Wenezuelska drużyna decydujący bój o awans do mistrzostw świata stoczyła we wrześniu ubiegłego roku z Kolumbią. Spotkanie było na tyle wyrównanym pojedynkiem, że o wszystkim decydować musiał tie-break. Więcej zimnej krwi w piątym secie zachowali siatkarze Nacciego, wygrywając na przewagi 17:15. Wcześniej w turnieju kwalifikacyjnym Wenezuelczycy pokonali w trzech setach Chile i Paragwaj.

Cała nadzieja w Pinerui

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem tej drużyny jest Ernando Gomez, który w wieku 16 lat zadebiutował już w dorosłej reprezentacji narodowej. Jednak o prawdziwym obliczu drużyny decyduje jej kapitan. Zaledwie 23-letni Kervin Pinerua był zdecydowanym liderem zespołu podczas zakończonego niedawno Pucharu Panamerykańskiego, gdzie został wyróżniony nagrodą indywidualną dla najlepiej zagrywającego zawodnika tej imprezy. Z kolei w dwóch dotychczas rozegranych spotkaniach na polskim mundialu był jednym z wyróżniających się zawodników na boisku, zdobywając łącznie ponad 30 punktów.