fot. PAP/Tomasz Wiktor

[TYLKO U NAS] M. Możdżonek o występie polskich siatkarzy na MŚ: Ta drużyna podczas tego turnieju bardzo urosła. Pokazała nam, że ma ogromny potencjał

Nie udało się co prawda obronić tytułu mistrzowskiego, ale biorąc pod uwagę to, jak ta drużyna została przebudowana, jest nowy trener, nowy sztab szkoleniowy, dużo nowych twarzy, całkowicie nowy rozgrywający, dla którego to jest debiutancki rok w reprezentacji, a już ma na szyi srebrny medal, jest to ogromny sukces. Bardzo optymistycznie patrzę w przyszłość, gdyż ta drużyna podczas tego turnieju bardzo urosła, bardzo dobrze się pokazała, pokazała nam, że ma ogromny potencjał i jeszcze nie raz, nie dwa będziemy mieli powody, żeby być z nich dumnym – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Marcin Możdżonek, mistrz świata 2014 i Europy 2009, były kapitan reprezentacji Polski siatkarzy.

W niedzielę późnym wieczorem zakończyły się Mistrzostwa Świata w siatkówce. Tytuł wywalczyła reprezentacja Włoch, która w finale pokonała reprezentację Polski 3:1.

 

Tytuł wicemistrzowski dla biało-czerwonych to bardzo duży sukces – podkreślił Marcin Możdżonek.

– Nie udało się co prawda obronić tytułu mistrzowskiego, ale biorąc pod uwagę to, jak ta drużyna została przebudowana, jest nowy trener, nowy sztab szkoleniowy, dużo nowych twarzy, całkowicie nowy rozgrywający, dla którego to jest debiutancki rok w reprezentacji, a już ma na szyi srebrny medal, jest to ogromny sukces. Bardzo optymistycznie patrzę w przyszłość, gdyż ta drużyna podczas tego turnieju bardzo urosła, bardzo dobrze się pokazała, pokazała nam, że ma ogromny potencjał i jeszcze nie raz, nie dwa będziemy mieli powody, żeby być z nich dumnym – zaznaczył.

Siatkarski kalendarz jest bardzo intensywny. Już za kilka dni kadrowicze rozpoczną przygotowania w swoich klubach do nowego sezonu polskiej ligi siatkarskiej.   

– Już niedługo będzie ruszała PlusLiga, czyli nasza rodzima liga siatkówki. A jeżeli chodzi o kolejne ich wyzwania, to na tę drużynę proszę patrzeć pod kątem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, bo ona jest budowana po to, żebyśmy tam zagrali najlepiej, jak potrafimy i żebyśmy zdobyli medal IO – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Sukcesy polskich sportowców przysłaniają nieco duży problem, jakim jest niestety małe zainteresowanie aktywnością fizyczną i sportem wśród młodego pokolenia w Polsce, choć – jak ocenił były kapitan reprezentacji Polski siatkarzy – pod tym względem „pojawiło się światełko w tunelu”.

– Nie ma takiej mody na sport. Młodzi nie ruszają się. Niestety, przodujemy w statystykach, jeżeli chodzi o otyłość w naszym kraju. Ale będziemy starali się to zmienić, bo to jest przyszłość naszego narodu, to jest dobro społeczne, abyśmy byli zdrowi, abyśmy się ruszali. Im więcej osób będzie się ruszało, trenowało jakiekolwiek dyscypliny sportowe, tym będziemy mieli większe szanse na medale na igrzyskach. Jedno jest z drugim powiązane. Myślę jednak, że nasza mentalność też powoli zaczyna się zmieniać. Widzę to zwłaszcza po nauczycielach wf-u, którzy coraz mocniej angażują się w te lekcje, którzy rozwijają się i te przysłowiowe „zajęcia na macie”, czyli „macie piłkę i grajcie” już w większości, w dużej mierze odeszły do lamusa – powiedział Marcin Możdżonek.

Jedną z organizacji, która zajmuje się promowaniem sportu oraz zdrowego stylu życia w naszym kraju, jest Fundacja Marcina Możdżonka.

– Jako że jestem – bądź co bądź – znanym sportowcem, to jest mi dużo łatwiej przyciągnąć młodych ludzi, aby zaczęli się ruszać. Chcę im pokazywać, jakie są korzyści z tym związane. Dlatego organizuję różnego rodzaju treningi siatkarskie, turnieje siatkarskie. Ostatnio zorganizowałem nawet trening strzelecki, żeby wszyscy mogli być z całymi rodzinami i sobie sportowo postrzelać, bo każda forma aktywności jest ważna. Dlatego też zachęcam swoje koleżanki i swoich kolegów – byłych sportowców, tych u schyłku kariery, żeby coraz bardziej angażowali się w takie akcje, bo przykład idzie z góry – podkreślił mistrz świata 2014 i Europy 2009.

Całą rozmowę z Marcinem Możdżonkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj