TSS. Wysokie zwycięstwo Energi nad Gorzowem

Koszykarki Energi „Katarzynek” Toruń rozbiły przed własną publicznością KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 82:58. Gospodynie do triumfu poprowadził duet Rebecca Harris – Aleksandra Pawlak, który w sumie wywalczył 40 oczek.

Obie drużyny w pierwszych spotkaniach tegorocznych rozgrywek Tauron Basket Ligi kobiet zanotowały zwycięstwa. Energa w ostatnich sekundach wydarła wygraną Pszczółce Lublin, a gorzowianki przed własną publicznością okazały się lepsze od ekipy Basket Konin.

Pierwsze minuty meczu przyniosły zacięty bój o każdą piłkę oraz wyrównaną rywalizację na parkiecie. Z czasem odskakiwać zaczęły czwarte koszykarki minionego sezonu, wśród których świetne zawody rozgrywały Aleksandra Pawlak i Rebecca Harris. Skuteczny rzut Amerykanki w końcówce pierwszej kwarty pozwolił gospodyniom na prowadzenie 19:12.

Gdy na początku drugiej odsłony „Katarzynki” zdobyły 21. punkt, nagle stanęły w ofensywie. Po celnym trafieniu Alyssii Brewer przewaga torunianek stopniała do 2 oczek. Ofensywny zastój przerwała dopiero Harris, która od tego momentu mogła liczyć na wsparcie Pawlak i Jeleny Velinović. Równorzędna walkę z Energą wśród przyjezdnych były w stanie podjąć jedynie Brewer i Olena Ogrodnikova. Zawodniczka z USA była do przerwy najskuteczniejszą koszykarką na parkiecie, notując 16 punktów i 7 zbiórek. Nie pomogło to jednak jej koleżankom, które do szatni schodziły przegrywając 29:35.

Początek drugiej odsłony nie był porywający. Siłowe, indywidualne akcje Maurity Reid nie przynosiły dobrego efektu. Toruńska rozgrywająca została w końcu sfaulowana, po czym wykorzystała dwa rzuty wolne. Na tablicy pojawił się wówczas rezultat 42:33. Gdy trener przyjezdnych poprosił o czas, wydawało się że gorzowianki powrócą do dobrej gry. Tak się jednak nie stało, a celny rzut za trzy w wykonaniu niezawodnej Harris dał miejscowym 19 oczek przewagi. Półtorej minuty przed końcem trzeciej kwarty z dystansu trafiła Reid, a wynik 60:36 odebrał przyjezdnym ochotę do gry.

W ostatniej odsłonie „Katarzynki” kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie. Ich przewaga oscylowała w granicach 25 punktów. Do dobrej gry ponownie powróciła Aleksandra Pawlak. Trener Elmedin Omanić pozwolił sobie na liczne roszady w składzie. Ostatni celny rzut w spotkaniu oddała Marta Wieczyńska, przypieczętowując triumf swojej drużyny 82:58.

Energa Toruń – KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 82:58 (19:12, 16:17, 27:8, 20:21)

Energa: Harris 23, Pawlak 17, Velinović 13, Reid 7, Jackson 6, Makowska 5, Ratajczak 3, Ajduković 2, Darnikowska 2, Peckova 2, Suknarowska 2, Wieczyńska 0.

KSSSE: Brewer 23, Ogorodnikova 13, Zoll 11, Jaworska 6, Sobek 3, Piekarska 2, Szajtauer 0, Czarnodolska 0, Dźwigalska 0, Trębicka 0.