TCS w Bischofshofen. Dawid Kubacki triumfował w klasyfikacji generalnej!

Tak się przechodzi do historii! Dawid Kubacki wygrał 68. edycję Turnieju Czterech Skoczni. W finałowych zmaganiach w Bischofshofen reprezentant Polski nie dał rywalom żadnych szans, wyprzedzając drugiego w konkursie Niemca Karla Geigera o blisko 10 punktów.

Dawid Kubacki przed zawodami na skoczni w Bischofshofen miał nieco ponad 9 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej TCS Norwegiem Mariusem Lindvikiem. W grze o końcowy triumf w turnieju pozostawali również Niemiec Karl Geiger oraz Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Kubacki w serii próbnej przed konkursem pokazał, że nie zamierza oddawać prowadzenia w  wyścigu o wygraną w TCS. Polak, który jest rekordzistą tego obiektu, uzyskał 140.5 m, skacząc z obniżonego rozbiegu.

Mistrz świata ze średniej skoczni z Seefeld z 2019 r. w pierwszym skoku konkursowym potwierdził wysoką dyspozycję. Skoczył aż 143 m, okazało się najdalszą odległością pierwszej serii. Dało mu to prowadzenie na półmetku zmagań z notą 151.6 pkt. Drugie miejsce zajmował Karl Geiger, który skoczył 140 m, zaś trzecie – Marius Lindvik (139 m). Najważniejszy dla Kubackiego był fakt, że w ten sposób powiększył swoją przewagę nad najgroźniejszymi rywalami w turnieju.

Do drugiej serii awansowało jeszcze dwóch kolejnych Polaków. Kamil Stoch, który w swojej próbie uzyskał 134.5 m, został sklasyfikowany na 13. pozycji. Piotr Żyła z odległością 125.5 m zajmował na półmetku zmagań 28. lokatę. Nie poszczęściło się natomiast Maciejowi Kotowi oraz Stefanowi Huli. Pierwszy z nich po skoku na 126 metrów minimalnie przegrał rywalizację w parze i ostatecznie zajął 33. miejsce. W zmaganiach w systemie KO zdecydowanie gorzej od swojego rywala wypadł Hula, który po lądowaniu na 119 m uplasował się na 49. pozycji.

Końcówka drugiej serii przyniosła kibicom na obiekcie w Bischofshofen wiele emocji. Najpierw na belce usiadł Lindvik. Norweg uzyskał 137 m i mógł tylko czekać na to, co zrobią jego najgroźniejsi rywale. Chwilę później 136 m skoczył Karl Geiger, co wystarczyło Niemcowi do utrzymania drugiej lokaty w zawodach. Jako ostatni swoją drugą próbę oddał Dawid Kubacki. Polak ponownie lądował najdalej – 140 m – i z przewagą niemal 10 oczek zwyciężył w konkursie w Bischofshofen. Kamil Stoch po skoku na 134 m w drugiej serii ostatecznie został sklasyfikowany na 13. miejscu. Piotr Żyła w swojej drugiej konkursowej próbie uzyskał  129 m i ukończył dzisiejsze zmagania na 27. pozycji.

Dawid Kubacki triumfował w klasyfikacji końcowej 68. Turnieju Czterech Skoczni, gromadząc 1131.6 pkt. Drugiego w zestawieniu Mariusa Lindvika wyprzedził o 20.6 pkt., zaś trzeciego Karla Geigera – o 23.2 pkt. Kamil Stoch w 68. TCS został sklasyfikowany na 13. miejscu, Piotr Żyła był 14., Maciej Kot – 31., zaś Stefan Hula – 35.

Dawid Kubacki jest trzecim w historii polskim skoczkiem, który zwyciężył w TCS. Poprzednio tej sztuki dokonali Adam Małysz (2001 r.), oraz dwukrotnie Kamil Stoch (2017 i 2018 r.).

Dla Kubackiego wygrana w Bischofshofen to drugi w karierze triumf w historii jego startów w Pucharze Świata. W klasyfikacji generalnej tego cyklu tegoroczny zwycięzca TCS jest piąty (444 pkt.) i do lidera – Ryoyu Kobayashiego – traci równe 200 oczek. Kamil Stoch plasuje się na 8. pozycji (335 pkt.), zaś Piotr Żyła jest 19. (175 pkt.).

Kolejne zawody w ramach rywalizacji w Pucharze Świata odbędą się w dniach 11-12 stycznia we włoskim Predazzo.