Superpuchar Polski. Lech gromi Legię, nowi piłkarze bohaterami Kolejorza

Lech Poznań pokonał Legię Warszawa 4:1 w meczu o Superpuchar Polski. Pierwszoplanowe role odegrali nowi zawodnicy zespołu z Wielkopolski: Maciej Makuszewski, Lasse Nielsen oraz Radosław Majewski, którzy strzelali gole bądź zaliczali asysty. Dla Kolejorza to szóste takie trofeum w historii.

Obie drużyny przystąpiły do rywalizacji o Superpuchar Polski osłabione brakiem kilku podstawowych zawodników. W zespole Legii zabrakło Nemanji Nikolicia, Ondreja Dudy, Michała Pazdana oraz Tomasza Jodłowca, którzy otrzymali kilka dni wolnego po Euro 2016. Z tego samego powodu w ekipie Lecha nie zagrał Tamas Kadar oraz Karol Linetty.

Pierwszą dobrą sytuację w meczu stworzyli sobie Wojskowi. W 5. minucie sam na sam wyszedł Michał Kucharczyk, ale sędzia słusznie odgwizdał pozycję spaloną skrzydłowego stołecznego zespołu. Ten sam piłkarz po raz kolejny znalazł się w dogodnej okazji w 13. minucie. Po podaniu Aleksandara Prijovicia, Kucharczyk stanął „oko w oko” z Jasminem Buriciem, jednak nie trafił dobrze w futbolówkę. Pięć minut później pierwszy groźny strzał oddał piłkarz Lecha. Po uderzeniu Roberta Gumnego sprzed pola karnego dobrze między słupkami zachował się Arkadiusz Malarz.

W 22. minucie na prowadzenie wyszedł zespół z Poznania. Maciej Makuszewski mocno przymierzył z ostrego kąta z Guilherme Jasmin Buricrzutu wolnego, a golkiper warszawian spóźnił się z interwencją i piłka tuż nad jego głową wpadła do siatki. W kolejnych minutach na boisku dominował chaos. Żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć akcji składającej się z kilkunastu podań. W 36. minucie Legia doprowadziła do wyrównania. Michaił Aleksandrow dośrodkował w kierunku dłuższego słupka bramki, a centrę skutecznie zamknął Guilherme. W tej sytuacji źle zachował się Jasmin Burić, który nie przeciął dośrodkowania.

W 39. minucie mistrzowie Polski mogli zdobyć gola na 2:1, ale fatalnie skiksował Michał Kucharczyk, który stojąc kilka metrów od bramki Kolejorza nie trafił w futbolówkę po podaniu Aleksandara Prijovicia. W 42. minucie z prawej strony boiska w pole karne rywali płasko zagrał Abdul Aziz Tetteh, jednak żaden z jego kolegów z zespołu nie doszedł do podania. Pierwsza połowa zakończyła się więc remisem 1:1.

Podopieczni Jana Urbana byli blisko wyjścia na prowadzenie na początku drugiej części meczu. Z rzutu wolnego uderzał Lasse Nielsen Marcin Robak Jakub RzeŸniczak Arkadiusz MalarzMaciej Gajos, a futbolówka przeleciała ponad murem i trafiła w słupek. Kolejną okazję bramkową Kolejorz wypracował w 60. minucie. Po dośrodkowaniu Makuszewskiego głową strzelał Łukasz Trałka, ale zrobił to bardzo niecelnie. W 64. minucie Macieja Gajosa zastąpił Radosław Majewski. Były pomocnik m.in. Nottingham Forest chwilę później wrzucił piłkę w pole karne Legii z rzutu wolnego, Arkadiusz Malarz odbił ją przed siebie, a futbolówkę do siatki wepchnął inny nowy nabytek Kolejorza – Lasse Nielsen.

Po wyjściu na prowadzenie Lech szukał kolejnych możliwości do oddania strzału na bramkę Malarza. W 72. minucie zaskoczyć golkipera mistrzów Polski próbował Gumny, jednak jego uderzenie było bardzo niecelne. W końcowej części spotkania ekipa Besnika Hasiego próbowali zaatakować, ale dobrze radziła sobie defensywa rywali. W 85. minucie z rzutu wolnego uderzył Tomasz Brzyski, lecz zrobił to zbyt lekko i Jasmin Burić zdążył z interwencją.

Dariusz FormellaPoznaniacy wykorzystali odsłonięcie rywala w 90. minucie, podwyższając prowadzenie. Marcin Robak podał na prawą stronę pola karnego do niepilnowanego Dariusza Formelli, a ten pewnie wykorzystał okazję i posłał piłkę obok Malarza. W doliczonym czasie gry legioniści nadziali się na kolejną kontrę, którą skutecznym uderzeniem w długi róg wykończył Formella.

Lech zdobył tym samym Superpuchar Polski po raz drugi z rzędu, a szósty w historii klubu.