fot. PAP/EPA

MŚ w piłce nożnej. Od 2026 roku 48 drużyn na mundialu

FIFA poinformowała, że zatwierdziła zmiany dotyczące zwiększenia liczby uczestników piłkarskich mistrzostw świata. Począwszy od mundialu w 2026 roku, w turnieju finałowym weźmie udział 48 reprezentacji narodowych. Do tej pory w fazie grupowej MŚ występowały 32 drużyny.


Rywalizacja w fazie grupowej od mundialu w 2026 roku przebiegać będzie w szesnastu trzyzespołowych grupach. Do kolejnej fazy turnieju awansują wówczas po dwie najlepsze reprezentacje z każdej z grup.

Zwiększenie liczby uczestników MŚ oznacza, że z każdej z sześciu kontynentalnych federacji awans do turnieju uzyska więcej drużyn narodowych. Europa ma otrzymać szesnaście miejsc (zamiast dotychczasowych trzynastu). Afryka otrzyma dziewięć miejsc (zamiast pięciu), Azja – osiem i pół miejsca (zamiast czterech i pół), Ameryka Południowa – sześć miejsc (zamiast czterech i pół), Ameryka Północna – sześć i pół miejsca (zamiast trzech i pół). Jedno pewne miejsce w turnieju finałowym uzyska ekipa z Oceanii. Dotychczas mistrz tej strefy o awans do mundialu musiał walczyć w barażu.

Prezydent FIFA Gianni Infantino zwrócił uwagę, że dzięki powiększeniu liczby uczestników mundialu szansę zaprezentowania się będą miały kraje, które do tej pory mogły tylko marzyć o udziale w MŚ.

„Powiększenie mistrzostw świata oznacza, że więcej krajów będzie mogło marzyć. Musimy stworzyć z mundialu imprezę XXI wieku. Futbol nie ogranicza się tylko do Europy i Ameryki Łacińskiej” – podkreślił Infantino.

Liczba meczów podczas turnieju zwiększy się z sześćdziesięciu czterech do osiemdziesięciu, ale zespół, który dojdzie do półfinałów rozegra tyle samo spotkań, co na starych zasadach, gdyż zmniejszy się ilość spotkań w fazie grupowej, a przybędzie – w fazie pucharowej.

Sport.RIRM

drukuj