Superpuchar Niemiec. Bayern przełamał kilkuletnią niemoc

Bayern Monachium zdobył Superpuchar Niemiec 2016. W starciu o to trofeum podopieczni Carlo Ancelottiego pokonali Borussię Dortmund 2:0. Bawarczycy, którzy przegrali trzy poprzednie starcia o Superpuchar, tym razem mogli cieszyć się z wygranej. Całe spotkanie w zespole mistrzów Niemiec rozegrał Robert Lewandowski, zaś Łukasz Piszczek z BVB spędził mecz na ławce rezerwowych.

Bayern Borusiia 3Bayern i Borussia spotkały się w pojedynku o Superpuchar po raz czwarty na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W tym czasie lepszy bilans osiągnęli gracze BVB, którzy dwa razy wygrywali z Bawarczykami i raz przegrali. W składach obu klubów pojawili się zawodnicy, którzy niedawno byli piłkarzami głównego rywala. W podstawowej jedenastce Bayernu znaleźli się dwaj byli gracze zespołu z Dortmundu: Robert Lewandowski oraz Mats Hummels. W wyjściowym składzie Borussii wystąpił natomiast były piłkarz monachijczyków Sebastian Rode, zaś na ławce rezerwowych usiadł Mario Goetze.

Pierwszą szansę w tym meczu miała ekipa BVB. W 7. minucie minimalnie niecelnie z dystansu uderzył Shinji Kagawa. Chwilę potem sam na sam z Manuelem Neuerem znalazł się Pierre-Emerick Aubameyang, ale zbyt długo zbierał się do strzału i został zablokowany. W kolejnych minutach gra toczyła się przeważnie w środku pola. W 32. minucie kolejną sytuację mieli gracze Borussii. Ousmane Dembele wyszedł na pozycję sam na sam z Neuerem, jednak bramkarz Bayernu nie dał się pokonać. Niemiec po raz kolejny pokazał klasę chwilę później, powstrzymując Adriana Ramosa. W 38. minucie w końcu groźnie zaatakowali monachijczycy. Uderzenie Arturo Vidala świetnie obronił Buerki, a dobitka Chilijczyka była bardzo niecelna. Do przerwy, mimo kilku ciekawych akcji, gole nie padły.

Bayern Borusiia 2W drugiej połowie początkowo znowu zaatakowali wicemistrzowie Niemiec. W 50. minucie potężnie przymierzył Felix Passlack, ale po raz kolejny Bawarczyków uratował Neuer. W 58. minucie na prowadzenie wyszedł Bayern. Podopieczni Carlo Ancelottiego wyprowadzili kontratak, który skutecznie wykończył Arturo Vidal. Po utracie gola Borussia straciła trochę pewności siebie i już nie zagrażała zbyt często defensywie mistrzów Niemiec. Monachijczycy dobili rywali w 79. minucie. Na listę strzelców wpisał się Thomas Mueller, który strzelił do siatki po zgraniu głową Hummelsa. Druga bramka dla Bayernu uspokoiła grę. Piłkarze z Dortmundu nie byli już w stanie strzelić nawet honorowego gola.

Bawarczycy zdobyli krajowy Superpuchar po raz piąty w historii, a po raz pierwszy od 2012 roku i finałowej wygranej z… Borussią Dortmund.