fot. PAP/Krzysztof Świderski

Siatkówka. Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle w półfinale rozgrywek Ligi Mistrzów

Siatkarze Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle zagrają w półfinale Ligi Mistrzów – potwierdziła oficjalnie Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV). Do Polski dotarła interpretacja decyzji o wykluczeniu drużyn z Białorusi i Rosji z wszelkich rozgrywek międzynarodowych.


Kędzierzynianie, którzy bronią trofeum, mieli w ćwierćfinale rywalizować z Dynamem Moskwa.

„Zgodnie z zapisami art. 21.9 Regulaminu Rozgrywek CEV sześć rosyjskich drużyn nadal biorących udział w europejskich rozgrywkach, a więc – Dynamo Moskwa i Zenit St. Petersburg w Lidze Mistrzów mężczyzn, Zenit Kazań w Pucharze CEV mężczyzn, Dynamo Moskwa, Dynamo Kazań i Lokomotiw Kaliningrad w Lidze Mistrzów kobiet – przegrywa wszystkie swoje mecze walkowerami, a ich przeciwnicy przechodzą do następnej rundy danych rozgrywek po zwycięstwach 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) w każdym z pierwotnie zaplanowanych meczów” – można przeczytać w środowym komunikacie Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej.

Zespół z Sankt Petersburga w LM siatkarzy miał rywalizować w ćwierćfinale z Sir Sicoma Safety Perugia (drużyna z Włoch także awansowała bez gry do półfinału).

Skomplikowana była sytuacja z LM siatkarek, gdyż jedną z par ćwierćfinałowych tworzyły ekipy z Rosji (z Kazania i Moskwy). Obie nie mogą grać w półfinale.

„Zwycięzca pary Vero Volley Monza – A. Carraro Imoco Conegliano miał zagrać ze zwycięzcami rosyjskich derbów. Dlatego ten, kto wygra >>włoski ćwierćfinał<<, będzie się cieszyć się z bezpośredniego awansu do finału” – napisano w komunikacie.

Zarówno w rozgrywkach LM panów, jak i pań, o awans do półfinałów będą jeszcze walczyć inne polskie ekipy. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zmierzą się z drużyną Cucine Lube Civitanova, a siatkarki Developres Rzeszów z VakifBankiem Stambuł.

W Pucharze CEV siatkarzy Zenita Kazań mieli rywalizować w półfinale z włoskim Vero Volley Monza i tutaj bez gry awansowali ci drudzy. W drugiej parze rywalizowali siatkarze PGE Skry Bełchatów. W pierwszym meczu pokonali u siebie Tours VB (3:2). W rewanżu we Francji lepsi okazali się jednak gospodarze, którzy wygrali 3:1 i awansowali do finału rozgrywek.

We wtorek ogłoszono, że światowa i europejska federacje siatkówki ze skutkiem natychmiastowym wykluczają rosyjskie i białoruskie drużyny narodowe i klubowe z międzynarodowej rywalizacji aż do odwołania.

„Po wstępnych decyzjach przyjętych przez FIVB w sprawie usunięcia oficjalnych wydarzeń z Rosji, zarząd FIVB potwierdził, że żadne rosyjskie i białoruskie drużyny narodowe, kluby, oficjele oraz zawodnicy i zawodniczki siatkówki plażowej i na śniegu nie mogą uczestniczyć w żadnych wydarzeniach międzynarodowych i kontynentalnych – do odwołania” – napisano w komunikacie FIVB.

PAP/Sport.RIRM

drukuj