fot. PAP/Piotr Nowak

Puchar Polski. Trofeum dla Lechii, Sobiech bohaterem finału

Lechia Gdańsk z Pucharem Polski. Piłkarze Piotra Stokowca wywalczyli trofeum po wygranej nad Jagiellonią Białystok 1:0 w finale rozgrywek. Bohaterem ekipy z Trójmiasta został Artur Sobiech, który jedynego gola w meczu zdobył w doliczonym czasie gry.


Początek finałowego spotkania upłynął pod znakiem spokojnej gry z obu stron. Zespoły wzajemnie się badały i miały problem z wypracowaniem dogodnej okazji bramkowej. Ta nadarzyła się dopiero w 26. minucie, gdy będący w bardzo dobrej pozycji Patryk Klimala tak długo zwlekał z oddaniem strzału, że w końcu zablokował go Błażej Augustyn. Jak się później okazało, była to jedyna godna odnotowania sytuacja w pierwszej połowie meczu.

Po przerwie emocji było tyle, co na rybach. Żadna z drużyn nie kwapiła się do bardziej zdecydowanych ataków, a z boiska zwyczajnie wiało nudą. Jedną z nielicznych akcji na gola mógł zamienić tuż po zmianie stron Jesus Imaz, ale ten źle trafił w piłkę w polu karnym rywali i został zablokowany przez jednego z obrońców gdańszczan.

Kiedy wydawało się, że będziemy świadkami dogrywki, w szóstej minucie doliczonego czasu gry decydujący cios zadali podopieczni Piotra Stokowca. Flavio Paixao dośrodkował z prawej strony, a próbującego interweniować Mariana Kelemena uprzedził Artur Sobiech, który na pełnym biegu – z trzech metrów – wpakował futbolówkę do siatki.

Ostatecznie Lechia rzutem na taśmę wygrała 1:0 i tym samym po raz drugi w historii (pierwszy od 1983 roku) wywalczyła Puchar Polski.

***

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
Artur Sobiech 90′

Jagiellonia: Marian Kelemen – Andrej Kadlec (90′ Jakub Wójcicki), Ivan Runje, Zoran Arsenić, Bodvar Bodvarsson – Marko Poletanović (90′ Bartosz Kwiecień), Taras Romańczuk – Arvydas Novikovas, Jesus Imaz, Guilherme Sitya – Patryk Klimala

Lechia: Zlatan Alomerović – Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović – Tomasz Makowski, Daniel Łukasik (90′ Steven Vitoria), Jarosław Kubicki – Konrad Michalak (69′ Artur Sobiech), Flavio Paixao, Lukas Haraslin (90′ Patryk Lipski)

Żółte kartki: Zoran Arsenić (Jagiellonia) oraz Błażej Augustyn (Lechia)

Sport.RIRM

drukuj