fot. PAP/Andrzej Grygiel

PŚ w Wiśle. Inauguracja sezonu po raz drugi w Polsce

Fani skoków narciarskich zacierają ręce. Konkursy w Wiśle zainaugurują cykl Pucharu Świata. Na dziś zaplanowano kwalifikacje, w których łącznie zobaczymy 12 Polaków.


Wisła jest gotowa na rywalizację na najwyższym poziomie.

– Nie ma zagrożenia co do wyprodukowania śniegu i przygotowania skoczni. Tradycyjne zagrożenie to wiatr, który może położyć każdy konkurs – podkreśla Apoloniusz Tajner, prezes PZN.

Prognozy na najbliższy weekend są jednak pozytywne. Konkursy w Wiśle – drużynowy i indywidualny – inaugurują cykl Pucharu Świata. To wymagający sezon – mówi prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.

– Jest kilka takich ważnych imprez. Mamy oczywiście cały cykl Pucharu Świata i walka o wygraną w klasyfikacji generalnej. Jest Turniej Czterech Skoczni, są Mistrzostwa Świata w Seefeld – akcentuje.

A na mistrzostwach świata forma biało-czerwonych ma być najwyższa. Plan trenera idzie jednak dalej. Stefan Horngacher chce, by skoczkowie wytrzymali cały sezon, choć przerwy w treningach praktycznie nie było.

– Nasi zawodnicy nie wykazują objawów przemęczenia, wręcz odwrotnie. Utrzymali poziom z zimy, a na ten moment – bo wszystko na to wskazuje – jeszcze go podnieśli – podkreśla prezes PZN.

Tutaj największy progres odnotował Jakub Wolny. Jednak w wysokiej formie są też pozostali Polacy, zwłaszcza Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

– Cała szóstka prezentuje tak wysoki poziom, że każdy z nich może się znaleźć w jakimś konkursie na podium. Natomiast zdecydowanym liderem jest nadal Kamil Stoch – wskazuje Apoloniusz Tajner.

Tę szóstkę uzupełniają Stefan Hula i Maciej Kot. Dobrze dzieje się również w kadrze B, która pod wodzą Macieja Maciusiaka ma wrócić na właściwe tory.

– Jak Stoch będzie kończył karierę to już będą następni, a w tej następnej grupie z tych czołowych juniorów w tej chwili wybija się Tomek Pilch – zapewnia prezes PZN.

Wysokie notowania mają też Paweł Wąsek, Przemysław Kantyka i Aleksander Zniszczoł. Łącznie na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle zobaczymy 12 Polaków. To zawodnicy kadry A oraz B. Weekend z Pucharem Świata rozpoczną dzisiejsze kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Początek o godz. 18.00.

TV Trwam News/Sport.RIRM

drukuj