fot. FIS

PŚ w Oberstdorfie. Lotnicy przetestują zmodernizowaną Heini-Klopfer-Skiflugschanze

50 zawodników, w tym sześciu biało-czerwonych, przystąpi do rywalizacji w trakcie pierwszego w tym sezonie weekendu Pucharu Świata w lotach narciarskich. Zmagania odbędą się na zmodernizowanym obiekcie w Oberstdorfie.


Stefan Horngacher nie zdecydował się na zmiany w składzie reprezentacji Polski. Na obiekcie Heini-Klopfer-Skiflugschanze zobaczymy lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kamila Stocha, a także Macieja Kota, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Stefana Hulę i Jana Ziobrę. Ze względu na przyszłoroczne mistrzostwa świata w lotach, niemiecki „mamut” przeszedł modernizację. Wymiary obiektu wzrosły z K-185 i HS2013 do K-200 i HS225. Pierwszą oficjalną próbę oddał tutaj Karl Geiger, który w trakcie uroczystego otwarcia wylądował na 184 metrze.

W piątkowych treningach i kwalifikacjach udział weźmie 50 zawodników z 15 państw. Awans do pierwszego konkursu wywalczy 30 najlepszych. Pewni udziału w rywalizacji są zawodnicy z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. System eliminacji zmieni się w przypadku niedzielnych zawodów. Tam pewna udziału w konkursie głównym będzie czołowa „10” klasyfikacji PŚ w lotach, tj. najlepsza „10” sobotnich zmagań.

W historii polskich skoków najczęściej na mamucich skoczniach wygrywał Adam Małysz. Sztuka ta udała mu się sześciokrotnie – dwa razy w Harrachowie, raz w Tauplitz i trzykrotnie w Planicy. Jedno zwycięstwo w Pucharze Świata w lotach odnotował do tej pory Kamil Stoch (Planica – 2011). O podium pokusić się może także będący w wysokiej formie Piotr Żyła. Popularny „Wiewiór” lubi „mamuty”, co udowodnił w sezonie 2012/2013. W kończących rywalizację pucharową konkursach w Planicy zajął kolejno 3. i 5. miejsce.

Redaktor sportowy Krzysztof Miklas podkreślił, że forma zawodników z dużych skoczni może przenieść się na obiekt mamuci, więc Polacy będą uznawani za faworytów weekendowych konkursów.

Loty na mamucich skoczniach zawsze budzą wiele emocji i w pewien sposób powodują dodatkową motywację. Jeżeli zawodnicy mają formę na dużych obiektach, to przeniosą ją również na większe obiekty. Forma zawsze pozostaje formą. Sądzę zatem, że Kamil Stoch i jego koledzy z reprezentacji Polski będą jednymi z faworytów – powiedział Krzysztof Miklas.

Weekend w Oberstdorfie zainauguruje piątkowy trening. Kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego rozpoczną się o godz. 18:00.

* * *

Program weekendu Pucharu Świata w Oberstdorfie:

Piątek, 03.02.2017
15:30 – oficjalny trening (dwie serie)
18:00 – kwalifikacje

Sobota, 04.02.2017
14:45 – seria próbna
16:00 – początek pierwszego konkursu indywidualnego

Niedziela, 05.02.2017
13:30 – kwalifikacje
15:00 – początek drugiego konkursu indywidualnego

Sport.RIRM

drukuj