fot. PAP/EPA

TCS w Ga-Pa. Sześciu Polaków w konkursie, dyskwalifikacja Murańki

Markus Eisenbichler wygrał kwalifikacje do jutrzejszego konkursu 65. Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. W pierwszej serii zawodów wystąpi sześciu Polaków. Awansu nie wywalczył jedynie Klemens Murańka, który tuż po swojej próbie został zdyskwalifikowany.


Murańka jako jedyny z biało-czerwonych zakończył swoją przygodę w Ga-Pa już na poziomie eliminacji. Zakopiańczyk doleciał do zaledwie 119.5 m i dodatkowo nie poddał się kontroli sprzętu, co skutkowało dyskwalifikacją.

Nie tak daleki skok jak w seriach treningowych (133 m i 135 m), lecz wystarczający do awansu, uzyskał Jan Ziobro. Słabsza odległość 124 m pozwoliła Polakowi uplasować się na czterdziestym drugim miejscu. Nasz rodak w pierwszej serii konkursowej zmierzy się z mocniejszym dziś Niemcem Stephanem Lehye. Stabilną formę po raz kolejny potwierdzili Stefan Hula i Dawid Kubacki, którzy wylądowali na 129.5 m. Identyczna nota pozwoliła sklasyfikować obu zawodników na siedemnastej lokacie. W niedzielnych zmaganiach przeciwnikiem Huli będzie Norweg Anders Fannemel. Z kolei Kubackiemu przyjdzie rywalizować w parze z Niemcem Piusem Paschke.

Czołową „szóstkę” po znakomitym skoku zamknął Piotr Żyła. Dynamiczne wyjście z progu pozwoliło poszybować mu na 136 m. Aktualny mistrz Polski również zmierzy się z reprezentantem gospodarzy – Constantinem Schmidem. Pozycję wyżej, pomimo krótszego rezultatu (134 m), znalazł się Maciej Kot. Rywalem naszego skoczka będzie Czech Vojtech Stursa.

Jako jedyny ze swojej próby w kwalifikacjach zrezygnował Kamil Stoch. Z tego tytułu dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi powalczy ze zwycięzcą kwalifikacji Markusem Eisenbichlerem (138 m). Tuż za Niemcem z taką samą odległością uplasował się Stefan Kraft. Mimo najdłuższej próby „dopiero” trzecią najwyższą notę uzyskał Manuel Fettner (139 m).

Początek niedzielnego konkursu zaplanowano na 14:00. Półtorej godziny wcześniej powinna odbyć się seria próbna.

***

Rywale Polaków w pierwszej serii konkursowej:

Anders Fannemel (Norwegia) – Stefan Hula (Polska)
Pius Paschke (Niemcy) – Dawid Kubacki (Polska)
Jan Ziobro (Polska) – Stephan Leyhe (Niemcy)
Constantin Schmid (Niemcy) – Piotr Żyła (Polska)
Vojtech Stursa (Czechy) – Maciej Kot (Polska)
Kamil Stoch (Polska) – Markus Eisenbichler (Niemcy)

***

Wyniki kwalifikacji:

1.   Markus Eisenbichler (Niemcy) – 141.8 pkt. (138 m)
2.   Stefan Kraft (Austria) – 139.9 pkt. (138 m)
3.   Manuel Fettner (Austria) – 138.4 pkt. (139 m)
4.   Domen Prevc (Słowenia) – 135.8 pkt. (137.5 m)
5.   Maciej Kot (Polska) – 135.2 pkt. (134 m)
6.   Piotr Żyła (Polska) – 134.8 pkt. (136 m)

17. Dawid Kubacki (Polska) – 123.6 pkt. (129.5 m)
17. Stefan Hula (Polska) – 123.6. Pkt. (129.5 m)
42. Jan Ziobro (Polska) – 110.0 pkt. (124 m)

Sport.RIRM

drukuj