fot. twitter.com

PŚ w biegach. Justyna Kowalczyk czwarta w Pjongczang

Justyna Kowalczyk ukończyła na czwartym miejscu finał sprintu stylem klasycznym w koreańskim Pjongczang. To najlepszy wynik Polki w Pucharze Świata od grudnia 2014 roku. Najlepsza okazała się reprezentantka Słowenii Anamarija Lampić.


Dla Kowalczyk starty w Korei mają na celu przede wszystkim zapoznanie się z profilem olimpijskiej trasy w Pjongczang. Polka mogła jednak pokusić się o dobry wynik, ponieważ na pucharowe zawody do Azji nie pojechało kilkanaście czołowych zawodniczek.

Zawodniczka z Kasiny Wielkiej zmagania w sprincie rozpoczęła od drugiego miejsca w kwalifikacjach. Następnie wygrała swój ćwierćfinał i zameldowała się w biegach półfinałowych.

34-latka bardzo dobrze rozpoczęła półfinał, odjeżdżając rywalkom na podbiegach i wychodząc na prowadzenie. Swojej przewagi nie potrafiła jednak utrzymać na zjazdach, ale ostatecznie dała się wyprzedzić tylko jednej biegaczce. Druga lokata wystarczyła Kowalczyk do awansu do finału.

Ten rozpoczął się dla naszej reprezentantki bardzo podobnie. Polka ponownie zyskiwała przewagę na podbiegach, trwoniąc ją na zjazdach. Tym razem jednak dwukrotna mistrzyni olimpijska wyprzedziły aż trzy rywalki i mimo desperackiej próby odzyskania miejsca na podium biegaczka z Kasiny Wielkiej nie zdołała już tego zmienić. Ostatecznie Kowalczyk zajęła czwartą pozycję – najlepszą w tym sezonie i najlepszą od grudnia 2014 roku.

W biegu sprinterskim stylem klasycznym triumfowała Anamarija Lampić. Dla młodej Słowenki było to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach PŚ. Drugą lokatę w rywalizacji w Pjongczang zajęła Silje Oeyre Slind, a trzecią Ida Sargent. Dla obu biegaczek były to pierwsze podia w zawodach pucharowych.

Jutro w Pjongczang rozegrany zostanie bieg łączony 7,5+7,5 km. Dla Justyny Kowalczyk najważniejsza będzie pierwsza część dystansu, która odbędzie się stylem klasycznym.

***

Wyniki sprintu stylem klasycznym:

1.   Anamarija Lampić (Słowenia) 3:42.05
2.   Silje Oeyre Slind (Norwegia) +1.60
3.   Ida Sargent (USA) +1.79
4.   Justyna Kowalczyk (Polska) +2.35
5.   Alisa Żambałowa (Rosja) +4.24
6.   Katja Visnar (Słowenia) +17.10

***

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1.   Heidi Weng (Norwegia) – 1531 pkt.
2.   Krista Parmakoski (Finlandia) – 1215
3.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) – 1199
4.   Stina Nilsson (Szwecja) – 1009
5.   Jessica Diggins (USA) – 782
6.   Marit Bjoergen (Norwegia) – 679

30. Justyna Kowalczyk (Polska) – 161

Sport.RIRM

drukuj