fot. PAP/EPA

PŚ w Niżnym Tagile. Triumf Freunda, słabe skoki i upadki Polaków

Niemiec Severin Freund wygrał drugi z konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozgrywany w rosyjskim Niżnym Tagile. Do ostatecznych rezultatów zaliczono zawodnikom tylko skoki z pierwszej serii. Drugą przerwano, a następnie odwołano z powodu zbyt silnego wiatru. Niestety, żaden z reprezentantów Polski nie zdobył dziś punktów. Upadki zaliczyli Dawid Kubacki oraz Klemens Murańka.


Po raz kolejny w tym sezonie spory wpływ na rezultaty pucharowej rywalizacji miał mocny wiatr, który co chwila zmieniał kierunek. Część skoczków skorzystała z podmuchów pod narty, a ci, którym wiało w plecy, mogli zapomnieć o dobrym wyniku.

FIS Ski Jumping World Cup in Nizhny TagiJako pierwszy z Polaków na belce startowej usiadł Maciej Kot, który skoczył 120,5 metra i uzyskał notę 101,9 pkt. Kolejny z biało-czerwonych, Dawid Kubacki otrzymał mocny podmuch powietrza w czasie lotu, co zakończyło się upadkiem zawodnika. Noga powinęła się, i to w dosłownym sensie, Klemensowi Murańce, który po próbie na odległość 119,5 metra przewrócił się, co spowodowało obniżenie łącznej noty za skok do 81,3 pkt. Jako przedostatni z Polaków na rozbiegu pojawił się Jan Ziobro, który również nie zachwycił. Uzyskał on zaledwie 109 metrów. O swoim rezultacie, jak najszybciej będzie chciał zapomnieć Piotr Żyła, który nie doleciał nawet do 100 m. Po próbach wszystkich startujących okazało się, iż żaden z podopiecznych Łukasza Kruczka nie załapał się do czołowej trzydziestki konkursu. Najbliżej osiągnięcia tego celu był 35. Maciej Kot.

Biało-czerwonych od najlepszych dzieliła przepaść. Po pierwszej serii liderem został Severin Freund, który mimo odległości 131,5 metra uzbierał aż 145,7 pkt. Na drugim miejscu plasował się wczorajszy triumfator Anders Fannemel (135 metrów, 143,3 pkt.), zaś na trzeciej Stefan Kraft, który skacząc 138 metrów pobił rekord skoczni w Niżnym Tagile. Austriak za tę próbę uzyskał 141,1 pkt.

W finałowej odsłonie po raz drugi swoje skoki oddało 20 zawodników. Cały czas na obiekcie hulał wiatr. Po tym, gdy silny podmuch o mało nie spowodował upadku Andreasa Koflera, zdecydowano o anulowaniu rezultatów, a za ostateczne wyniki przyjęto te, które zostały podliczone po pierwszej serii. To oznaczało, iż z triumfu mógł cieszyć się Freund.

W klasyfikacji generalnej całego cyklu liderem pozostaje Fannemel z dorobkiem 430 punktów. Norweg o 69 oczek wyprzedza Severina Freunda oraz o 107 Petera Prevca. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków – Piotr Żyła zajmuje 20. miejsce, mając na koncie 81 punktów.

Wyniki zawodów Pucharu Świata w Niżnym Tagile:

rosja-skoki

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich:

generalka, skoki

Sport/RIRM

drukuj