PŚ w skokach. 12 Polaków w kwalifikacjach konkursu w Wiśle

Dwunastu polskich skoczków, z Kamilem Stochem na czele, wystartuje w kwalifikacjach konkursu PŚ, który w czwartek zostanie rozegrany w Wiśle Malince – podał we wtorek PZN. W zawodach weźmie udział niemal cała czołówka cyklu, z liderem Michaelem Hayboeckiem.


Trener Łukasz Kruczek oprócz Stocha desygnował także Piotra Żyłę, Macieja Kota, Dawida Kubackiego, Jana Ziobrę, Klemensa Murańkę, Aleksandra Zniszczoła, Bartłomieja Kłuska, Stefana Hulę, Adama Rudę, Krzysztofa Leję i Stanisława Bielę.

Wiceprezes PZN Andrzej Wąsowicz powiedział, że w Wiśle wystąpią niemal wszyscy najlepsi skoczkowie PŚ, z liderem Michaelem Hayboeckiem oraz drugim w klasyfikacji Stefanem Kraftem, który jest rekordzistą beskidzkiego obiektu. Z czołowej dziesiątki zabraknie tylko Simona Ammanna.

W sumie rywalizować będzie szesnaście ekip: Austria, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Japonia, Kanada, Kazachstan, Korea Południowa, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Włochy i Polska. „Większość już przyjechała” – dodał Wąsowicz. Składy zostaną potwierdzone podczas odprawy kierowników drużyn w środę.

Wiceprezes PZN podkreślił, że sytuacja sprzed roku, gdy z powodu wysokich temperatur konkurs zawisł na włosku, tym razem się nie powtórzy. We wtorek termometry w Wiśle wskazywały wprawdzie 5 st. C, ale odczuwalna temperatura była niższa. „W czwartek ma się ochłodzić. Konkurs w Wiśle nie jest zagrożony. Śniegu wystarczy. Skoczkom nie powinien też przeszkadzać wiatr” – powiedział.

Jak dodała rzecznik wiślańskich zawodów Katarzyna Koczwara, organizatorzy wykorzystali opady śniegu sprzed ponad tygodnia i zmagazynowali go w pobliżu obiektu w Malince. „Był nawet moment, że było go za dużo i musieliśmy nieco śniegu wywieźć ze skoczni do Wisły Łabajowa” – wyjaśniła.

Czwartkowej rywalizacji na skoczni przyglądać się będzie komplet niemal 7 tys. widzów. Wśród nich prawdopodobnie zasiądzie po raz pierwszy patron skoczni Adam Małysz. W poprzednich latach uniemożliwiał mu to start w Rajdzie Dakar.

***

Program konkursu PŚ

9.00 – oficjalny trening (dwie serie)

11.00 – kwalifikacje

16.30 – seria próbna

17.30 – pierwsza seria konkursu indywidualnego, po niej seria finałowa

PAP

drukuj