PŚ w Kuusamo. Kubacki znów na podium! Premierowa wygrana Graneruda

Zwycięstwem Halvora Egnera Graneruda zakończyły się niedzielne zmagania indywidualne w Kuusamo. Dla Norwega była to pierwsza w karierze wygrana w zawodach Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler, a na trzeciej pozycji sklasyfikowany został – po raz kolejny – Dawid Kubacki. Łącznie punktowało czterech Polaków.

Halvor Egner Granerud w imponującym stylu wygrał pierwsze w karierze pucharowe zmagania. Zawodnik urodzony w Oslo na półmetku rywalizacji zajmował 4. miejsce (137 m). W drugiej serii przypuścił jednak kapitalny atak, lądując aż na 142 m i ostateczne mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Norweg wyprzedził o blisko 10 punktów prowadzącego po pierwszej rundzie Niemca Markusa Eisenbichlera (141 m i 131 m).

3. miejsce zajął Dawid Kubacki (132 m i 139 m), który – podobnie jak w sobotę – znów stanął na najniższym stopniu podium. Triumfator zeszłorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni mógł być zadowolony ze swojego występu. Wszak po pierwszej serii konkursowej plasował się „dopiero” na 7. pozycji.

Tuż za czołową „3” znalazł się Yukiya Sato. Do Japończyka należy najdłuższy skok w całych niedzielnych zawodach – 146 m. Na kolejnych lokatach sklasyfikowani zostali reprezentanci Norwegii: Johann Andre Forfang oraz Robert Johansson. Z dobrej strony pokazał się również coraz lepiej radzący sobie Kamil Stoch (130 m i 132 m). Trzykrotny mistrz olimpijski zajął 7. miejsce, uzyskując najlepszy wynik w obecnym sezonie.

Punkty do Pucharu Świata zdobyło jeszcze dwóch Polaków. Tym razem poniżej oczekiwań wypadł Piotr Żyła (121 m i 116.5 m), który zakończył zmagania na 23. pozycji. Dwie lokaty niżej uplasował się natomiast Paweł Wąsek (128 m i 117 m). Do finałowej rundy nie awansował z kolei 33. Andrzej Stękała (123 m).

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Markus Eisenbichler. Na 2. miejsce wskoczył Halvor Egner Granerud, a na 3. – Dawid Kubacki. Z 2. na 5. lokatę spadł Piotr Żyła. Do najlepszej „10” dostał się zaś Kamil Stoch.

Kolejne konkursy w ramach Pucharu Świata zostaną rozegrane za tydzień, 5-6 grudnia w Niżnym Tagile (HS134). Do Rosji „Biało-Czerwoni” udadzą się w następującym składzie: Stefan Hula, Maciej Kot, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł. Powracający z Finlandii Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Klemens Murańka i Andrzej Stękała będą przygotowywać się w kraju do pierwszej głównej imprezy sezonu – mistrzostw świata w lotach narciarskich w Planicy (10-13 grudnia).