PŚ w Vikersund. Niespodziewany triumf Roberta Kranjca, pięciu Polaków z punktami

Robert Kranjec triumfował w piątkowym indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich rozgrywanym w Vikersund. Reprezentant Słowenii wyprzedził na mamuciej skoczni Norwega Kennetha Gangnesa oraz Japończyka Noriakiego Kasaiego. Najlepszy spośród Polaków Kamil Stoch sklasyfikowany został na 14. pozycji. W sumie zapunktowało pięciu białoczerwonych.

Najlepiej spośród polskich kadrowiczów w pierwszej serii zaprezentował się Piotr Żyła. Dwukrotny drużynowy medalista mistrzostw świata w bardzo trudnych warunkach wietrznych uzyskał 200 m (17. miejsce). Druga najwyższa nota wśród biało-czerwonych należała do Stefan Hula, który po skoku na 192.5 m uplasował się na 20. lokacie. Taką samą odległość uzyskał Maciej Kot, jednak bardziej sprzyjające warunki sklasyfikowały Polaka dopiero na 25. pozycji.

FIS Ski Jumping World CupDawid Kubacki (194.5 m) oraz Kamil Stoch (185 m) znajdowali się tuż za 24-latkiem – odpowiednio na 26. i 27. miejscu. Awansu do rundy finałowej jako jedyny spośród biało-czerwonych nie zdołał wywalczyć Andrzej Stękała. Kompletnie nieudana próba zakopiańczyka na 126 m zakończyła jego udział w konkursie na odległej 53. lokacie.

Na półmetku rywalizacji na pozycję lidera wyszedł Kenneth Gangnes, po próbie na 234.5 m. Autorem najdłuższego skoku był zajmujący drugą pozycję Robert Kranjec, który osiągnął 236 m. Czołową trójkę uzupełnił Peter Prevc (225.5 m).

Runda finałowa okazała się widowiskiem dalekich lotów, ale i kompletnie nieudanych prób. Do zawodników, którzy nie poradzili sobie z warunkami należał Maciej Kot – uzyskując najkrótszą odległość drugiej serii (114 m) zamknął czołową trzydziestkę. Znaczny spadek odnotował również Stefan Hula – najstarszy polski kadrowicz po skoku na 133.5 m ukończył rywalizację na 26. lokacie.

Dzięki słabszym próbom rywali wyżej sklasyfikowany został Dawid Kubacki – 23. miejsce (173.5 m). Rezultatu nie zdołał poprawić również Piotr Żyła, który oddał jednak przyzwoity skok na 190.5 m, dający mu ostatecznie 18. pozycję. Największy awans odnotował natomiast Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski po znakomitym locie na 221 m uplasował się w rezultacie na 14. miejscu.

FIS Ski Jumping World CupNajwiększym zaskoczeniem piątkowych zmagań okazała się dopiero czwarta pozycja Petera Prevca, który w drugiej serii poszybował na 220.5 m. Na najniższym stopniu podium znalazł się Noriaki Kasai. Japoński weteran skoczył 230 m i tym samym wyprzedził Słoweńca. Drugie miejsce zajął Kenneth Gangnes. Norweg nie zdołał obronić pozycji lidera (235 m), przegrywając z Robertem Kranjcem. Mistrz świata w lotach sprzed czterech lat oddał znakomitą próbę, zapewniającą mu zwycięstwo na 239.5 m.

Na sobotę zaplanowano drugi indywidualny konkurs Pucharu Świata w Vikersund. Początek pierwszej serii o godzinie 16:00.