fot. PAP/EPA

Skoki narciarskie: Piotr Żyła na podium w Lahti!

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce podczas konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozegranego w fińskim Lahti. Polski skoczek przegrał tylko ze Stefanem Kraftem oraz Halvorem Egnerem Granderudem. Pucharowe punkty zdobyli również Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.


Po zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie skoczkowie wrócili do rywalizacji w Pucharze Świata. Lahti to miejsce, które dobrze kojarzy się polskim kibicom. To właśnie tutaj medale mistrzostw świata zdobywali Adam Małysz i … Piotr Żyła. To właśnie na tym obiekcie polscy skoczkowie w 2017 roku zdobywali złote medale MŚ w rywalizacji drużynowej.

Z powodu trudnych warunków pogodowych nie udało się rozegrać kwalifikacji, w związku z czym na rozbiegu zobaczyliśmy sześciu Polaków. Kacper Juroszek, Stefan Hula oraz Paweł Wąsek pożegnali się z rywalizacją już po pierwszej serii, chociaż temu pierwszemu do awansu do finału zabrakło bardzo niewiele (115 metrów i 32. miejsce). Dawid Kubacki uzyskał 120,5 metra i zajmował 25. lokatę po pierwszym skoku. Taką samą odległość uzyskał Piotr Żyła, jednak uzyskał nieco wyższą notę punktową, co dało mu szóstą pozycję. Kamil Stoch skoczył natomiast 118,5 metra, co oznaczało 21. pozycję na półmetku.

Liderem po pierwszej serii został Austriak Ulrich Wohlgenannt, który wyprzedzał swojego rodaka Stefana Krafta i Niemca Marcusa Eisenbichlera.

W drugiej serii spory awans zaliczył Kubacki. Brązowy medalista z Pekinu uzyskał 124,5 metra, co ostatecznie pozwoliło mu się przesunąć na 13 pozycję. Swojej lokaty nie poprawił Stoch (117 metrów i 24 pozycja w końcowej klasyfikacji konkursu). Zaskoczył natomiast Żyła, który w swojej drugiej próbie skoczył 129,5 metra. Atak na podium okazał się skuteczny. 34-latka zdołali wyprzedzić tylko Kraft i Halvor Egner Granerud. Austriak wygrał tym samym drugie zawody w tym sezonie, a 23. w całej karierze.

Liderem Pucharu Świata pozostał Karl Geiger. Reprezentant Niemiec (1234 pkt) ma jednak tylko 12 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Ryoyu Kobayashim.

Kolejne zawody w Lahti (konkurs drużynowy) zostanie rozegrany jutro o godz. 16:30.

Sport.RIRM

drukuj