PŚ w Kuusamo. Bardal poza zasięgiem, czterech Polaków z awansem

Anders Bardal wygrał kwalifikacje przed jutrzejszym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. Awans do zawodów wywalczyło czterech reprezentantów Polski. Najlepszy z nich Krzysztof Biegun był szósty.

Norweg za skok o długości 140,5 m uzyskał notę 164,4 pkt. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Anssi Koivuranta, który osiągnął 133,5 m i do zwycięzcy stracił 10,8 pkt. Fantastyczne próby oddali będący w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Andreas Wellinger i Peter Prevc. Pierwszy z nich przebił wynik Bardala o cztery metry, jednak ze względu na brak not trudno zweryfikować, czy przeskoczyłby Norwega w ostatecznym rozrachunku.

Treningi pokazywały, że teoretycznie najsilniejszym ogniwem kadry Łukasza Kruczka powinien być dzisiaj Piotr Żyła. Polak ze względu na trudne warunki doleciał zaledwie do 112 m. Pozwoliło mu to jednak na awans do konkursu głównego (28. pozycja). W pierwszej serii wystartują również Krzysztof Biegun (130,5 m – 6. miejsce), Dawid Kubacki (118 m – 26. miejsce) oraz Aleksander Zniszczoł (123 m – 34. miejsce). Na brak szczęścia może narzekać Maciej Kot, który uplasował się na 41. pozycji – pierwszej niepremiowanej występem w zawodach. Problemy z osiągnięciem 100 m mieli Jan Ziobro i Stefan Hula, których nie zobaczymy w piątkowej rywalizacji.

Bezpośrednio przed Kotem znalazł się Janne Ahonen. Obok sklasyfikowanego na 7. pozycji Lauriego Asikainena, oczy fińskich kibiców skierowane będą na wicemistrza świata z Sapporo (2007) Harriego Olliego.