TCS w Innsbrucku. Loteryjny konkurs dla Tandego, Stoch wciąż w grze o ostateczny triumf

Loteryjne warunki, silny wiatr i sensacyjne rezultaty – taki przebieg miała rywalizacja w trzecim konkursie 65. Turnieju Czterech Skoczni. Miejsca w czołowej dziesiątce wywalczyło trzech biało-czerwonych. Najlepiej z nich spisał się sklasyfikowany na 4. pozycji Kamil Stoch, który utracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej TCS na rzecz Daniela Andre Tandego.

Seria próbna, poprzedzająca popołudniowy konkurs, przyniosła sporo niepokojących informacji. Kamil Stoch – po lądowaniu na 127 metrze – najechał nartą na nartę i upadł. Stłuczony bark nie wykluczył na szczęście naszego rodaka z walki o utrzymanie pozycji lidera TCS.

Ze środowej rywalizacji zrezygnowali Austriak Michael Hayboeck oraz  Niemiec Severin Freund. Skoczkowie mieli stoczyć bój między sobą. Z konkursu wyeliminowały ich jednak problemy zdrowotne.

Po raz trzeci w trwającym sezonie Pucharu Świata w czołowej trzydziestce zabrakło miejsca dla Stefana Huli. Polskiemu zawodnikowi przyszło rywalizować w bardzo trudnych warunkach z Lukasem Hlavą. Najstarszy spośród biało–czerwonych uzyskał 100,5 m, co dało mu ostatecznie 42. pozycję. Miejsce wyżej sklasyfikowany został Klemens Murańka, który rozpoczął bratobójczą walkę z Maciejem Kotem. Najmłodszy z podopiecznych Stefana Horngachera uzyskał 108,5 m. Bez problemu do serii finałowej awansował Kot. Odległość 121 m dała mu szóstą pozycję.

23. lokatę, skokiem na 115 m, zapewnił sobie Jan Ziobro. Taka sama odległość dała Dawidowi Kubackiemu 17. pozycję.

Po upływie blisko półtorej godziny od rozpoczęcia pierwszej serii na belce startowej ujrzeliśmy Piotra Żyłę. Zawodnik z Cieszyna uzyskał 121 m i  pokonał Andersa Fannemela. Aktualny mistrz Polski uplasował się ostatecznie na siódmej pozycji.

Najbardziej wyczekiwaną parę trzeciego konkursu otworzył Kamil Stoch. Skokiem o długości 120,5 m zapewnił sobie czwartą notę. Rywal dwukrotnego mistrza olimpijskiego – Stefan Kraft – nie poradził sobie z trudnymi warunkami i doleciał jedynie do 116 metra. Wpływ na słabszą postawę Austriaka miała grypa żołądkowa, która nie pozwoliła mu na występ w poprzedzającej zawody serii próbnej.

Jednoseryjny konkurs wygrał Daniel Andre Tande. Norweg przy sprzyjającym wietrze uzyskał 128,5 m i o 2,6 pkt. pokonał swojego rodaka Roberta Johanssona. Podium uzupełnił Jewgienij Klimow. To sensacyjne rezultaty. Zarówno drugi dziś Norweg, jak i trzeci Rosjanin po raz pierwszy w karierze stanęli na podium Pucharu Świata.

Loteryjny konkurs na Bergisel zachwiał nieco klasyfikacją generalną 65. Turnieju Czterech Skoczni. Prowadzenie objął dzisiejszy triumfator Daniel Andre Tande. W grze o ostateczny triumf wciąż liczy się jednak Kamil Stoch. Słaby występ w Innsbrucku niemal przekreślił szanse na końcowym sukces w przypadku Stefana Krafta. W czołowej dziesiątce plasuje się dwóch Polaków – czwarty Piotr Żyła i siódmy Maciej Kot.