PŚ w Wiśle. Eisenbichler nie miał sobie równych, Żyła piąty

Markus Eisenbichler wygrał zmagania indywidualne na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Niemiec z dużą przewagą wyprzedził swojego rodaka Karla Geigera oraz Austriaka Daniela Hubera. Piąte miejsce zajął Piotr Żyła. Łącznie punktowało siedmiu reprezentantów Polski.

Markus Eisenbichler nie miał sobie równych. Skoki na odległość 137.5 m oraz 134 m pozwoliły mu na drugą pucharową wygraną w karierze. 29-latek zostawił rywali daleko w tyle. Drugiego Karla Geigera (133.5 m i 128 m) wyprzedził o dziewięć punktów. Podium uzupełnił Daniel Huber. Do Austriaka oraz Niemca Martina Hamanna należały najdłuższe próby w niedzielnym konkursie – obaj zaliczyli po 138.5 m.

Tuż za czołową „trójką” znalazł się Norweg Halvor Egner Granerud (131.5 m i 130 m), zaś na piątej pozycji zawody ukończył Piotr Żyła. Cieszynianin uzyskał 125.5 m oraz 128 m. Szóste miejsce zajął natomiast Słoweniec Anze Lanisek (136 m i 118 m), który przewodził stawce po pierwszej serii.

Punkty do Pucharu Świata wywalczyło jeszcze sześciu Polaków. Z niezłej strony zaprezentował się Dawid Kubacki. Triumfator zeszłorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni wylądował na 124.5 m oraz 116 m, co w efekcie dało mu jedenastą lokatę. Dobrze wypadli dziewiętnasty Andrzej Stękała (124.5 m i 127.5 m), dwudziesty Maciej Kot (117 m i 121 m) czy dwudziesty drugi Klemens Murańka (127.5 m i 107 m), choć ten ostatni na półmetku zmagań plasował się na wysokiej – ósmej pozycji.

Rozczarował Kamil Stoch (121.5 m i 104 m). Zwycięzca piątkowych eliminacji zakończył rywalizację dopiero na dwudziestym siódmym miejscu, mimo że po swojej pierwszej próbie sklasyfikowany był na jedenastej lokacie i mógł spokojnie myśleć o ataku na najlepszą „dziesiątkę” sobotniego konkursu. W finałowej rundzie wystąpił również ostatecznie dwudziesty dziewiąty Stefan Hula (117.5 m i 111.5 m).

Po jednym skoku w zawodach oddali trzydziesty trzeci Jakub Wolny (114.5 m), trzydziesty piąty Aleksander Zniszczoł (115 m), czterdziesty trzeci Tomasz Pilch (119 m) i czterdziesty ósmy Paweł Wąsek (102.5 m). Ich los podzielili między innymi trzydziesty pierwszy Rosjanin Jewgienij Klimow, trzydziesty drugi Austriak Stefan Kraft oraz Norwegowie – trzydziesty szósty Daniel Andre Tande i czterdziesty piąty Robert Johansson.

Dzięki wygranej w Wiśle, Markus Eisenbichler po raz pierwszy w karierze został liderem Pucharu Świata. Niemiec swojej pozycji będzie bronił 28 i 29 listopada, kiedy to odbędą się dwa zmagania indywidualne w fińskim Kuusamo (HS142).