fot. PAP/EPA

PŚ w Sapporo. Pięciu Polaków z punktami, zwycięski Prevc

Kamil Stoch zajął 7. miejsce w pierwszym indywidualnym konkursie Pucharu Świata w Sapporo. Na japońskiej Okurayamie dobry występ zanotował Piotr Żyła, który po rewelacyjnym drugim skoku awansował z 30. na 16. pozycję. Najlepszy okazał się Słoweniec Peter Prevc, który wyprzedził Austriaka Stefana Krafta i Czecha Romana Koudelkę.

Punkty w Japonii zdobyło pięciu biało – czerwonych. Oprócz Socha i Żyły w rundzie finałowej znaleźli się Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł i Maciej Kot.

***

Pierwszej serii dzisiejszego konkursu do udanych nie może zaliczyć Dawid Kubacki, który po lądowaniu na 115 metrze nie mógł liczyć na miejsce w trzydziestce. Do niej szczęśliwie wskoczył Piotr Żyła, który po zepsutym skoku Jerneja Damjana zdołał wywalczyć  30. miejsce. Równe i dalekie próby oddali tym razem Maciej Kot, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł. Niezadowolenia nie krył Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski osiągnął 123 m i plasował się tuż za czołową dziesiątką.

Identyczną notę 136,1 pkt. uzyskali Słoweniec Peter Prevc i Austriak Michael Hayboeck. Za ich plecami znaleźli się Noriaki Kasai, Stefan Kraft czy Roman Koudelka. Różnice w czołówce były minimalne, co zwiastowało emocjonującą drugą serię konkursową.

Tę od fantastycznego lotu rozpoczął Piotr Żyła. Polak lądował na 130 metrze i z 30. pozycji przesunął się na 16. Nieco bliżej niż w pierwszej serii lądowali Zniszczoł i Ziobro, a swój skok zepsuł Maciej Kot.

Zaciętą walkę o zwycięstwo na swoją korzyść rozstrzygnął Peter Prevc, jednak chwilę wcześniej wysoko poprzeczkę czołowym zawodnikom zawiesił Roman Koudelka. Czech wskoczył ostatecznie na trzecią lokatę po słabszej odległości Hayboecka. Po raz szósty z rzędu na podium stanął Stefan Kraft. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przegrał ze Słoweńcem o 5,1 pkt.

Wyniki konkursu Pucharu Świata w Sapporo:

skoki-sapporo

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

skoki-puchar_świata

Sport.RIRM

drukuj