PŚ w Planicy. Geiger najlepszy w jednoseryjnym konkursie, Żyła i Wolny w czołowej „10”

Karl Geiger wygrał piątkowe, jednoseryjne zawody Pucharu Świata na Letalnicy (HS240) w Planicy. Niemiec okazał się najlepszy dzięki próbie na odległość 232 metrów. Z dobrej strony zaprezentowali się Piotr Żyła oraz Jakub Wolny, którzy zajęli odpowiednio 7. i 10. miejsce.

Karl Geiger odniósł 8. pucharowe zwycięstwo w karierze. Skacząc 232 m, wyprzedził triumfatora czwartkowych zmagań – Japończyka Ryoyu Kobayashiego (231 m) o blisko dziesięć punktów. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy, Bor Pavlovcic (227.5 m).

Ze swojego występu zadowoleni mogą być Piotr Żyła oraz Jakub Wolny. Pierwszy z nich lądował najdalej w całym konkursie (239 m) i ostatecznie zajął 7. miejsce. Jego młodszy kolega z reprezentacji uplasował się natomiast na 10. lokacie za skok na odległość 237 m. Z niezłej strony pokazał się również Dawid Kubacki (230 m), który zakończył zawody na 16. pozycji.

Drugi raz z rzędu pucharowych punktów nie zdobył Kamil Stoch. Nasz trzykrotny mistrz olimpijski uzyskał 212 m, w efekcie czego – podobnie jak w czwartek – sklasyfikowany został na 32. miejscu. 36. był Andrzej Stękała (203.5 m), a 48. Klemens Murańka (199.5 m).

Na czele całego cyklu znajduje się oczywiście 18. w piątkowych zmaganiach (221.5 m) Halvor Egner Granerud. Norweg już wcześniej wywalczył pierwszą w karierze Kryształową Kulę. 2. pozycję za sezon 2020/2021 zapewnił sobie Niemiec Markus Eisenbichler. 3. lokaty wciąż nie może być z kolei pewien Kamil Stoch. Polak – przed finałowym konkursem w niedzielę – zmniejszył przewagę nad Norwegiem Robertem Johanssonem do 89 „oczek”.

Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową z udziałem dziewięciu ekip. „Biało-Czerwoni” wystąpią w następującym składzie: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny oraz Dawid Kubacki. Początek zawodów wyznaczono na 10:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.