fot. PAP/EPA

Skoki narciarskie. Stefan Horngacher trenerem polskiej kadry

Polski Związek Narciarski zdecydował, że polską kadrę skoczków poprowadzi Stefan Horngacher. Austriak zastąpi tym samym na stanowisku pierwszego szkoleniowca Łukasza Kruczka, który po ośmiu latach żegna się z reprezentacją.


Stefan Horngacher po raz drugi będzie pracował w naszym kraju. Wcześniej, w sezonie 2004/2005, pełnił funkcję trenera kadry B i asystenta Heinza Kuttina. Działacze PZN przy wyborze trenera wspomagali się opinią Adama Małysza.

Horngacher, czołowy skoczek reprezentacji Austrii lat 90., zajął się szkoleniem zaraz po zakończeniu sportowej kariery, podczas której zdobywał medale olimpijskie i mistrzostw świata w konkursach drużynowych raz był nawet wicemistrzem świata w lotach. Polskim skoczkom jest bardzo dobrze znany, bowiem jedną z jego pierwszych trenerskich funkcji było prowadzenie naszych juniorów, z którymi jedenaście lat temu zdobył drużynowe mistrzostwo świata, a w zespole byli wówczas między innymi Kamil Stoch i Piotr Żyła. W jego trenerskiej działalności na polskim rynku bardzo wspierał go nieżyjący już  menedżer Adama Małysza Edi Federer. Myślę, że właśnie ta znajomość z polskimi skoczkami zadecydowała o tym, że Horngacher będzie teraz ich trenerem – podkreślił Krzysztof Miklas, dziennikarz i komentator sportowy.

Nowy szkoleniowiec polskich skoczków narciarskich podpisał umowę z PZN, która wejdzie w życie 1 maja 2016 roku i będzie obowiązywała do końca sezonu 2017/2018. Pierwszym poważnym celem, przed jakim stanie Austriak, jest odpowiednie przygotowanie biało-czerwonych do przyszłorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti.

Sport.RIRM

drukuj