Skoki narciarskie. Dawid Kubacki na najniższym stopniu podium w 33 urodziny. Stefan Kraft z 28 zwycięstwem i 92 pucharowym podium w karierze

Obchodzący w niedzielę 33 urodziny Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Oslo. Zawody wygrał Stefan Kraft. Austriak zrównał się z Adamem Małyszem pod względem liczby miejsc na podium PŚ. Obaj dokonali tej sztuki po 92 razy.

Oprócz Kubackiego w niedzielnych zawodach wystąpiło jeszcze czterech Polaków: Jakub Wolny, Paweł Wąsek, Kamil Stoch i Piotr Żyła.

Awansu do serii finałowej nie zdołał wywalczyć Wolny. Zawodnik wylądował na 113 metrze i został sklasyfikowany na 41 pozycji. Bez większych problemów miejsce w finale zagwarantował sobie Paweł Wąsek, który po próbie na 124 metry zajmował 17 lokatę. Dwie pozycje niżej sklasyfikowany był Piotr Żyła (123 metry). Kamil Stoch, po skoku na 124,5 metra, zamykał pierwszą dziesiątkę na półmetku rywalizacji. Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentował się Dawid Kubacki, który wylądował na 127 metrze i plasował się na siódmym miejscu.

Po pierwszej serii liderem był Daniel Tschofenig. Austriak uzyskał 130 metrów i wyprzedzał swojego rodaka, Stefana Krafta, oraz Norwega Halvora Egnera Graneruda.

W swoim drugim skoku słabo zaprezentował się Żyła. Mistrz świata z Planicy po próbie na 119,5 metra zakończył zawody w Oslo na 24. pozycji. Taką samą odległość uzyskał Kamil Stoch, przez co spadł na 19. lokatę w końcowej klasyfikacji. Paweł Wąsek utrzymał 17 miejsce po skoku na 125,5 m. Skuteczny atak na podium przypuścił natomiast Dawid Kubacki. Wicelider klasyfikacji generalnej PŚ osiągnął odległość 130 m, dzięki czemu zapewnił sobie trzecie miejsce w niedzielnej rywalizacji w Oslo. Wygrał Stefan Kraft, który w drugim skoku uzyskał 131,5 metra, Drugie miejsce zajął ostatecznie Anze Lanisek.

Dla Krafta było to 28 zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze. Austriak stanął jednocześnie po raz 92 na pucharowym podium. Wyrównał pod tym względem osiągnięcie Adama Małysza. Liderem w tym zestawieniu pozostaje Janne Ahonen. Fin aż 108 razy zajmował miejsca w czołowej trójce w zawodach PŚ.

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata niezmienne pozostaje Halvor Egner Granerud. Norweg ma na koncie 1738 pkt i o 290 pkt wyprzedza Dawida Kubackiego. Kolejne pucharowe zawody odbędą się we wtorek na obiekcie w Lillehammer.