Skoki narciarskie. Anze Lanisek wygrywa w Oslo, tylko jeden Polak w czołowej dziesiątce

Anze Lanisek zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Oslo. Słoweniec wyprzedził Stefana Krafta oraz Karla Geigera. W czołowej dziesiątce znalazł się tylko jeden Polak, Dawid Kubacki, który uplasował się na dziewiątym miejscu.

Do sobotnich zawodów zakwalifikowało się sześciu Polaków: Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki.

Do drugiej serii awansowało tylko trzech biało-czerwonych: Stoch, Żyła i Kubacki. Słabo zaprezentowali się Wąsek (105 m) oraz Wolny (106,5 m), którzy zostali ostatecznie sklasyfikowani na 44 i 43 miejscu. O dużym pechu mógł mówić Zniszczoł, który zajął 31 pozycję po próbie na 115 metrów. 120,5 metra skoczył Kubacki i na półmetku rywalizacji zajmował 16 lokatę. Dwie pozycje wyżej znajdował się Żyła (122,5 m). Najlepiej w pierwszej serii z Polaków poradził sobie Stoch, który uzyskał 124,5 m, co przełożyło się na dziewiątą pozycję. Prowadził Stefan Kraft, który minimalnie wyprzedzał Johanna Andre Forfanga oraz Anze Laniska.

W drugiej próbie znakomicie spisał się Dawid Kubacki. Drugi zawodnik klasyfikacji generalnej PŚ wylądował na 135 metrze, dzięki czemu ostatecznie zakończył zawody w Oslo na dziewiątym miejscu. Swój skok zepsuł natomiast Piotr Żyła (106,5 m), który spadł aż na 29 lokatę. Swojej pozycji nie utrzymał również Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski w drugiej swojej próbie skoczył 124 metry i ukończył konkurs na 13 pozycji.

Skuteczny atak na podium przeprowadził Karl Geiger, który uzyskał bardzo dobrą odległość (137,5 m). Dzięki tej próbie Niemiec zajął trzecie miejsce. Jeszcze lepiej skoczył Anze Lanisek. Słowieniec osiągnął 139,5 metra, dzięki czemu wyprzedził Krafta i mógł cieszyć się z piątego zwycięstwa w zawodach PŚ w swojej karierze.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Halvor Egner Granerud. Norweg ma na koncie 1702 pkt i o 314 pkt wyprzedza Dawida Kubackiego. Kolejny pucharowy konkurs w Oslo odbędzie się w niedzielę.