PŚ w Engelbergu. Wielki powrót mistrza! 34. wygrana Kamila Stocha

Kamil Stoch najlepszy w sobotnich zmaganiach w Engelbergu! Trzykrotny mistrz olimpijski nie miał sobie równych na Gross-Titlis-Schanze i po raz 34. wygrał w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata. Podium uzupełnili Austriak Stefan Kraft oraz Niemiec Karl Geiger. Łącznie punktowało czterech biało-czerwonych.

Tego – mimo wszystko – mało kto się spodziewał. Po kilku dość przeciętnych występach w ostatnich tygodniach, Kamil Stoch powrócił w najlepszym stylu. Trzykrotny mistrz olimpijski wygrał pucharowe zmagania w Engelbergu – pierwsze w obecnym sezonie, a trzydzieste czwarte w karierze.

Polak oddał dwie, świetne próby. Skoki na odległość 138 m i 136 m pozwoliły mu odnieść w pełni zasłużone zwycięstwo. Nasz rodak prowadził już na półmetku rywalizacji, natomiast w finałowej rundzie postawił kropkę nad „i”, wyprzedzając Austriaka Stefana Krafta (134.5 m i 137.5 m) o 1.7 punktu.

Podium uzupełnił Niemiec Karl Geiger (133.5 m i 135 m). Tuż za czołową „trójką” uplasował się z kolei Ryoyu Kobayashi (130 m i 134.5 m). Obrońca Kryształowej Kuli, względem pierwszej serii, zaliczył awans aż o siedem lokat. Z bardzo strony zaprezentował się drugi z biało-czerwonych. Piotr Żyła (133.5 m i 130.5 m), bo o nim mowa, zajął najlepsze w bieżącym sezonie – ósme miejsce.

Jeżeli już jesteśmy przy kadrowiczach Michala Dolezala, pucharowe punkty zdobyło jeszcze dwóch jego podopiecznych. Na dwudziestej drugiej pozycji sklasyfikowano Dawida Kubackiego (130 m i 122.5 m), zaś na dwudziestej piątej – Stefana Hulę (123.5 m i 122 m).

Do finałowej rundy nie awansowali za to trzydziesty czwarty Maciej Kot (124.5 m) oraz trzydziesty dziewiąty Klemens Murańka (117 m). Spory zawód sprawił Daniel-Andre Tande (122 m). Norweg, który jeszcze niedawno przywdziewał żółtą koszulkę lidera całego cyklu, uplasował się dopiero na trzydziestej trzeciej lokacie.

Na niedzielę zaplanowano kolejne zawody w Engelbergu. O 13:30 zostaną rozegrane kwalifikacje. Półtorej godziny później natomiast powinna rozpocząć się pierwsza seria konkursowa. Będą to ostatnie pucharowe zmagania przed sześćdziesiątą ósmą edycją Turnieju Czterech Skoczni.