Skoki narciarskie. Słaby występ Polaków w Lillehammer, Granerud umacnia się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ

Halvor Egner Granerud wygrał wtorkowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer. Dla Norwega to 24 pucharowe zwycięstwo w karierze. Polacy tym razem byli tylko tłem dla rywali. Najlepszy z nich, Kamil Stoch, zakończył konkurs na 15 pozycji.

Do rywalizacji w Lillehammer przystąpiło sześciu reprezentantów Polski: Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Do drugiej serii awans wywalczyła piątka biało-czerwonych. Tej sztuki nie udało się dokonać Jakubowi Wolnemu, który uzyskał 113,5 metra i zakończył zmagania w Lillehammer na 35 pozycji. Paweł Wąsek skoczył 120,5 metra i zajmował 29 miejsce na półmetku zmagań. W trzeciej dziesiątce znaleźli się jeszcze trzej Polacy: Piotr Żyła (122 metry, 25 miejsce), Dawid Kubacki (121,5 metra, 24 miejsce) oraz Aleksander Zniszczoł (121,5 metra, 23 miejsce). Nieco lepiej poradził sobie Kamil Stoch, który wylądował na 126 metrze, co dało mu 15 pozycję po pierwszej próbie.

Zdecydowanie najlepszy skok oddał Stefan Kraft (138,5 metra). Austriak wyprzedzał Halvora Egnera Graneruda oraz Zigę Jelara.

W drugiej serii swojej pozycji po skoku na 122 metry nie zmienił Paweł Wąsek. Piotr Żyła uzyskał 125 metrów i konkurs w Lillehammer zakończył na 27 pozycji. Jedno oczko wyżej został sklasyfikowany Aleksander Zniszczoł, który w drugiej próbie skoczył 123,5 metra. Dużo lepiej niż w pierwszym skoku zaprezentował się Dawid Kubacki. 33-latek wylądował na 133. metrze, co pozwoliło mu ostatecznie awansować na 19. lokatę w końcowym zestawieniu. Kamil Stoch skoczył natomiast 128 metrów i rywalizację zakończył na 15 pozycji.

Triumfatorem konkursu został Halvor Egner Granerud. Norweg uzyskał 139,5 metra, co pozwoliło mu ostatecznie wyprzedzić Krafta. Trzecie miejsce dość niespodziewanie zajął Manuel Fettner, który wykorzystał korzystne warunki i skoczył 138 metrów, dzięki czemu skutecznie zaatakował podium z 16 pozycji.

Granerud wygrał zawody PŚ po raz 24 w karierze. Natomiast Kraft, zajmując drugie miejsce w Lillehammer, stanął na pucharowym podium po raz 93 w karierze. Austriak tym samym wskoczył na drugie miejsce klasyfikacji wszech czasów pod tym względem wyprzedzając Adama Małysza.

Halvor Egner Granerud jest coraz bliżej zdobycia Kryształowej Kuli za sezon 2022/2023. Norweg ma obecnie w dorobku 1838 punktów. Dawid Kubacki zgromadził do tej pory 1460 punktów i ma 122 punkty przewagi nad Stefanem Kraftem. Kolejny pucharowy konkurs, również w Lillehammer, zaplanowano na czwartek 16 marca.