PŚ w Planicy. Letalnica zdobyta! 30. triumf Kamila Stocha!

Kamil Stoch po raz trzydziesty triumfował w zawodach Pucharu Świata. Tym razem Polak nie miał sobie równych w Planicy, gdzie zwyciężył po lotach na odległość 245 m i 234 m. Drugie miejsce zajął Norweg Johann Andre Forfang, a trzecie – Austriak Stefan Kraft. Punkty zdobyło czterech biało-czerwonych.

To dla Kamila Stocha zdecydowanie najlepszy sezon w karierze. Po triumfie w Turnieju Czterech Skoczni, wicemistrzostwie świata w lotach i złotym medalu olimpijskim na dużym obiekcie w Pjongczangu, tydzień temu reprezentant Polski zapewnił sobie również drugą w karierze Kryształową Kulę.

W kończącym cykl 2017-2018 rywalizację w Planicy nasz rodak po raz kolejny potwierdził, że obecnie nie ma sobie równych. Rywale znów mogli oglądać tylko, jak zawodnik z Zębu szybuje najdalej i pozostawia ich daleko w tyle. Najbardziej utytułowany podopieczny Stefana Horngachera zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej serii zawodów (245 m i 234 m) daleko lądował poza rozmiar skoczni, odnosząc tym samym trzydzieste pucharowe zwycięstwo w karierze.

Na drugiej pozycji zmagania zakończył Johann Andre Forfang. Choć Norweg oddał dwie znakomite próby (242 m i 234.5 m), do Stocha stracił blisko cztery oczka. Podium uzupełnił, będący w ostatnim czasie w bardzo dobrej dyspozycji, Stefan Kraft (238 m i 234.5 m). Tuż za nim uplasował się Robert Johansson (245 m i 22.7 m), zaś czołową „piątkę” zamknął Anders Fannemel (230.5 m i 233 m).

Kolejny co najmniej solidny występ zanotował Dawid Kubacki. Nowotarżanin uzyskał 224.5 m i 220 m, w efekcie czego zajął dziewiąte miejsce. Punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobyli także dwudziesty drugi Stefan Hula (208 m i 220.5 m) oraz trzydziesty Jakub Wolny (211.5 m i 194.5 m), który w pierwszej rundzie poprawił swój rekord życiowy. Do finałowej serii nie awansował natomiast Maciej Kot (200 m). Tym razem zakopiańczyka – podobnie zresztą jak w Vikersund – sklasyfikowano na pechowej, trzydziestej pierwszej lokacie.

W sobotę odbędzie się ostatni w kończącym się sezonie konkurs drużynowy z udziałem dziesięciu ekip. Biało-czerwoni wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Początek rywalizacji na słynnej Letalnicy wyznaczono na 10:00. Godzinę wcześniej powinna rozpocząć się seria próbna.